על התערוכה לעמוד הבית המחלקות לצילום, ניו מדיה ומוזיקה חדשה: אביב שטרן אהרון דויטש אלי מקס קישקה אלמוג גז הגר אוידה זהר קוואהרדה חן כהן חנן בר אסולין ילי רייכרט יעקב טולסטוי נדב אריאל נדיה שובלוב עידו כהן עינב וייסמן קרן רוזנברג שחם רתם חורש רם שירה חרש
המסלול לפוטותרפיה
לאתר מוסררה

לעמוד הבית

 
 Zohar kawaharada | זהר קוואהרדה ≡ 
   
Silo
הצבת חלל

 
במהלך השנה האחרונה אני פועלת בתוך סילו (ממגורה), גוף מתכתי אשר יועד לאכסון ושימור. הסילו נמצא בשטח פתוח, שוכב על צדו ללא שימוש בפאתי שכונת ארמון הנציב, ירושלים. בשנות העשרים תפקד המקום כחווה חקלאית ובין השנים 1948 עד 1967 היווה שטח הפקר בגבול שבין ישראל לירדן.

אני שוהה בסילו, חוקרת את החלל דרך פעולות פיסוליות ביניהן קדיחת חורים בפח ואטימתם. בין שתי פעולות אלו מתרחשת פעולת הצילום.

כניסה של קרני אור אל תוך חלל הסילו מייצרת מעבדת זמן קונספטואלית אשר במרכזה שעון שמש. בעבודת הוידאו Sundial, תנועת האור המשתנה במהלכו של יום נבחנת דרך החרירים, מתועדת.

איטום החורים והפיכת חלל הסילו לקמרה אובסקורה (Camera Obscura) מאפשרים מצב בו המרחב החיצוני נרשם על דפנות הפח.

מהו מקומו של המרחב? ז'ורז' פרק בספרו חלל וכו' – מבחר מרחבים, פותח בכתיבה על הדף כפעולה מרחבית. כך ניתן לתפוש את ייצוג הפעולה המתרחשת בסילו. כמו המילים הנרשמות על הדף, נע האור ונרשם על פני הפח. האור מתהווה, מתגלם, מתמקם, מתקבע.

"זה ברור מאליו כמובן – אבל מה לא ברור מאליו ? מפעם לפעם אנחנו בכל זאת צריכים לשאול את עצמינו איפה אנחנו עומדים, לעשות הערכת מצב: לא רק לגבי מצבי-הרוח שלנו, בריאותינו הרופפת, שאיפותינו, אמונותינו ותכלית קיומינו, אלא פשוט לגבי מקומנו הטופוגראפי... " ז'ורז' פרק, מתוך חלל וכו' – מבחר מרחבים.

     
 
לחץ להגדלת התמונה לחץ להגדלת התמונה לחץ להגדלת התמונה      
 
 
     

רחוב הע"ח 9, ת.ד. 32356, ירושלים, 91323
טלפון: 02-6286519 אימייל: maya@musrara-gallery.org.il פקס: 02-6264479
זכויות יוצרים © 2011 מוסררה - בית ספר לאמנות . כל הזכויות שמורות .


לאתר מוסררה | מוסררה בפייסבוק | עיצוב - חיה שפר