הרשמה לניוזלטר

נגישות

התערוכה נפתחה במסגרת פסטיבל מוסררה מיקס

משתתפות: אורלי אלמי, מא לי ונטליה מלי
אוצרת: שרון הורודי, 2017
התערוכה תעמוד בין התאריכים: 5.7 - 1.6
 
בתערוכה מציגות שלוש אמניות שהשתתפו בתכנית שהות האמן של מוסררה השנה. כחלק מהתכנית הן הוזמנו לשהות של חודש בשכונת מוסררה, ובמהלכו עבדה כל אחת על פרויקט ייחודי שמחבר בין רצף הפעילות האמנותית שלהן לחומרים ולתכנים שעלו מתוך היכרות עם המרחב השכונתי על תושביו, ההיסטוריה והנראות שלו.

במהלך פסטיבל מוסררה מיקס מציגה כל אחת מהן את עבודתה בנפרד. בגלריה החברתית ניתנת הזדמנות להציץ לפרגמנטים, למרכיבים ולתהליכים מתוך תהליך העבודה לצד דוגמאות מסדרות ועבודות קודמות של האמניות. 

אורלי אלמי היא אמנית וכוריאוגרפית שיוצרת מופעים והתרחשויות המחברות ומשתפות את הקהל. בשנים האחרונות היא משלבת בעבודותיה מזון באספקטים השונים שלו, ובתהליכים הכרוכים בהכנתו. דרך עיסוק זה היא נוגעת בנושאים כמו מקום, קהילה, רב-תרבותיות ופמיניזם.נקודת המוצא של אלמי הייתה מיתוס החוביזה של הירושלמים. על פי הסיפורים המקומיים, בזמן המצור על ירושלים נהגו הילדים והנשים לקטוף את עלי החוביזה ולהכין מהם תבשילים, וכך הצליחו למנוע רעב. הפרויקט קיבל תפנית חדשה כשאלמי הגיעה לשכונה והחלה מסתובבת ומסיירת בה. מתוך פגישות עם התושבים, האדריכלות והאווירה בשכונה נולד פרויקט חדש בשם בשערייך: אירוע מתגלגל בסמטאות השכונה, הכולל הליכות הקשבה שיצאו משערי השכונה ויעברו בדרכים המובילות אליה ובסמטאותיה. הסיורים יתכנסו אל אירוע קולינרי פרפורמטיבי בגינה הקהילתית שבמרכז השכונה. בגלריה מציגה אלמי טקסטים שנכתבו במהלך העבודה, תצלומים, קולות ושני סרטונים קצרים המתארים את דרך פעולתה משתי זוויות, אחת של האמנית והשנייה של האמנית ההולנדית אינגה מאייר.
20170402 123923

מא לי נולדה וגדלה בעיר פוז'ושבסין ומתגוררת בשנים האחרונות בסן פרנסיסקו ובברלין. היא אמנית רב-תחומית שעוסקת ברישום, פיסול, מיצב, וידיאו ומיצג וחוקרת את האפשרויות של חיבור בין קולקטיב לאינדיבידואל דרך מיצבים הקמים לתחייה בעזרת הקהל והפעלות ענק היא מכנה בשם "טכנו-טאי צ'י". מא לי בראה במוסררה קהילה מקומית אד-הוק של יוצרים מדיסציפלינות שונות, ביניהם סטודנטים ובוגרי בית הספר, ויחד אתם התגבש פרויקט מורכב ומרובד הנקרא The Children of Surah-am-ma, המחבר בין ריטואליים, סיפורי עם, תרגילי סדר, מיצג ותרבות מועדונים. הפרויקט מביא סדרה של מיצגים מצולמים שהתרחשו במקומות שונים בעיר ובקרבתה, כמו וילה שרובר, רחוב יפו, בריכת ממילא וים המלח. חומרים אלו יאוחדו לחלק ממופע מסכם שיתקיים ביום הראשון של פסטיבל מוסררה מיקס, בבמה המרכזית. הוידיאו ישולב כחלק ממיצב ענק הבנוי מחומרים שנאספו בשכונה ובסביבתה, מבנה שצלילים בוקעים ממנו והוא משתלב עם הקולות והפעולות שיגיעו מהקהל. בגלריה מוצגים מספר קטעים The making of ‘The Children of Surah-am-ma’))מתוך המיצגים המצולמים, ובתום הפסטיבל יתווסף אליהם גם תיעוד של המיצג המסכם.
20170402 123923
 
נטליה מלי נולדה בדגסטן ומתגוררת בלונדון. היא אמנית רב-תחומית שעוסקת בצילום, מיצב, מיצג וידיאו.  עבודתה, הנטועה בשיח הפוסט-פמיניסטי, עוסקת בבניית הזהות וביחסי הגומלין המורכבים בין העמדות השמרניות של ארץ מולדתה לבין הערכים האירופיים של זכויות נשים, שחרור וההעצמה. מלי נולדה בצפון הקווקז, בצומת דרכים עתיק של האסלאם, היהדות והנצרות, ומכאן היא מתארת את עצמה כדמות היברידית פוסט-קולוניאלית. כשהגיעה לשכונת מוסררה חיפשה אחר דמויות וסיפורים שתוכל להתחבר אליהם, ומהם לשזור עבודה שהיא שילוב של פנטזיה ומציאות. כשהגיעה לביתו של קוקו דרעי, תושב השכונה, נשבתה בדמותו ובארמון המאולתר שבנה לעצמו, המשקיף על העיר המזרחית. מלי יצרה את הסרט בלגאן מון אמור, שהוא אסופה של מיצגים חיים, ביניהם ספונטניים, שבוצעו מול המצלמה. את הסרט ניתן לראות בתערוכת החצרות בפסטיבל. בגלריה מציגה מלי סדרת צילומים הנקראת כלה, והמתארת את דמותה של 'כלת רפאים', אישה בגיל העמידה המפנטזת על החתן המושלם. זה מופיע בכל אחד מחמשת התצלומים שבסדרה בדמות של ארכיטיפ גברי משתנה, בעוד שהכלה עצמה נותרת תמיד באותה התנוחה – מחווה גופנית המהדהדת את זו של הבתולה מריה באיקונוגרפיה הנוצרית. אלא שהצניעות לכאורה של הכלה מוטלת בספק, באופן הטוען את העבודה בדו-משמעות. לצד הסדרה יוצג וידיאו שמלי יצרה עם אביגיל צדיק, סטודנטית מהמחלקה לצילום במוסררה.
Best corrected with Harris - 042
חדשות