הרשמה לניוזלטר

נגישות

הקורסים בתכנית למטפלים: "הצילום בתהליך הטיפולי"

הלימודים יתקיימו בימי רביעי בת"א ובירושלים בשעות 14:30-19:40

הצילום ככלי טיפולי / אורנה גלס (3 ש"ש)
במהלך הקורס נערוך הכרות עם הפוטותרפיה על מגוון אפשרויותיה הטיפוליות. נבדוק את ההקשרים בין צילום לטיפול, ונבחן כיצד ניתן לעבוד עם הפוטותרפיה בהתאם לאוכלוסיה, למטרות ולשלבים בטיפול. בין הנושאים שיילמדו : צילום כאמצעי השלכתי, הצילום ככלי משקף ומשתקף, קופסת הצילומים האישית , יחסי ההעברה בדיאלוג הצילומי, הצילום כאובייקט מעבר וצילום בשלב הפרידה. עיקר הלימוד ייעשה באמצעות דיון בחומר תיאורטי בפוטותרפיה ובהקשרם לתאוריות יחסי אובייקט ופסיכולוגיית העצמי, ניתוח חומר קליני מהשדה של הצילום ככלי טיפולי, והתנסות חווייתית בדרכי העבודה בתחום זה.

פוטותרפיה: מגוון כיווני עבודה /אמירה אור , תמר סלע, נורית רונס רושנבך (3 ש"ש)
בקורס יילמדו שלושה תחומים מתוך הפוטותרפיה, כל תחום על-ידי מרצה אחרת. פירוט התחומים: התמונה המצולמת כביטוי למשאלות רגשיות בטיפול: הכרות עם דרכי התערבות טיפוליות באמצעות צילום ואמצעי תגובה לצילום בשילוב חומרי אמנות. עבודה עם אלבום המשפחה: התנסות באפשרויות העבודה עם תמונות המשפחה כחומר משמעותי בטיפול בחקירת ההסטוריה והדינמיקה המשפחתית. הדרמה והתנועה שבצילום: התייחסות לאספקטים של הדרמה והתנועה הנמצאים בצילום – ככלים לביטוי ולגילוי הרבדים הרגשיים והסמויים העולים ממנו בטיפול.

הצילום האישי: איילת השחר כהן (סדנה)
הסדנה תעסוק בבניית השפה הצילומית והבנתה, תוך פיתוח ראיה והקשבה לתהליך האישי. יושם דגש על האופן בו מתפתחת השפה הצילומית, המתקשרת פנימה והחוצה ומאפשרת הרחבה וביטוי של עבודה רגשית. יינתן משקל מיוחד לניתוח תצלומים ופרשנותם. במהלך הסדנה יבחנו תחומים כגון: הזיכרון, תיעוד המעגל הקרוב, פורטרט עצמי ושאלת הזהות. דרך העשייה הצילומית והדיון האישי והקבוצתי בנושאים הללו, המשתתפים יתנסו בחוויה המזמנת עבורם התפתחות של היצירתיות ושל המודעות. התוכנית תשלב העשרה והכרות עם צלמי עבר ויוצרים עכשוויים הרלוונטים לתכנים הנלמדים.

כלים לעבודה בפוטותרפיה: צילום ווידאו, סטילס, כתיבה ויצירה/ ד"ר תמר איינשטיין (2 ש"ש)
בקורס חווייתי זה נלמד כלים של עבודה בצילום (ווידאו וסטילס), יצירה וכתיבה חופשית , שניתן להשתמש בהם בטיפול. תהיה התייחסות ספציפית לעולם הטיפולי/מקצועי של כל סטודנט/ית.
הקורס יכלול בין היתר: דיוקן עצמי בווידאו, הקרנת דימויים צילומיים, צילומי זהות ותרבות וכתיבה יוצרת ככלי להתבוננות בתהליכים של הפוטותרפיה.

קורס הדרכה בפוטותרפיה/ אורנה גלס (2 ש"ש)
בקורס זה תינתן הדרכה על סוגיות ונושאים שעולים עם תחילת ההתנסות של הסטודנטים בשימוש בפוטותרפיה בתוך העבודה הטיפולית שלהם. נתייחס לדרכים בהן ניתן לעבוד עם הפוטותרפיה בשדה, בהתאם לצרכי המטופלים - מתוך החומר הקליני שיובא להדרכה. נעסוק בנושאים כגון הסטינג הטיפולי, האתיקה, החוויה הטיפולית וההעברה ונבחן כיצד הם מתבטאים בפוטותרפיה. באמצעות הדיונים, הליווי והמשובים נשאף להעמיק את ההתפתחות וההבנה בתחום זה.

הלכה ומעשה - הבנת מקומו של הצילום במהלך טיפול הנפשי / ד"ר טלי גורלי טוראל (2 ש"ש)
בקורס נרחיב את ההבנה אודות הטיפול בצילום: מה מקומה של המצלמה, איפה משתלב המעשה הצילומי בטיפול בדיבור ובטיפול באמנות. הטכניקות שיילמדו בקורס: השטיח הצילומי, צל צללית וצילום, תמונה "מטופלת"(עיבוד תמונה), עבודת חלום בטיפול בצילום, צילומי תקריב ופרספקטיבה, ומנדלות צילומיות ככלי אבחוני וטיפולי. הקורס ישלב בין התנסות חווייתית לידע תיאורטי ויישומי, ברוח הגישה היונגיאנית. דוגמאות יובאו מתוך טיפול בצילום במבוגרים, ובקשר הורה ילד.


סדנאות:

סדנה חד פעמית:
תיבת האוצר הפרטית- שימוש בצילומים אישיים בטיפול נפשי/ נירית לביא קוצ'יק
בסדנה זו נתוודע לאופן בו מתנהלת פגישה פוטותרפית.
מה מייחד את השיח המיוחד מטפל מטופל נוכח הצילומים המובאים על ידי המטופל לטיפול? נשים לב להקשבה נרטיבית, נתנסה בזיהוי תמות ומטפורות ויזואליות, נלמד על נושאים נוספים הכוללים את ההקשבה ללא מודע כפי שעולה מתוך ההתבוננות בצילום וכיצד כל אלו מעשירים את הטיפול, מסייעים לו ומעודדים צמיחה נפשית.
הסדנה לימודית חווייתית, תתבסס על עבודה בשיתוף עם צילומים אישיים של המשתתפים ודוגמאות קליניות שיעלו בדיון בקבוצה.

סדנה חד פעמית:
דרמה-תרפיה בשילוב צילום/ ד"ר סוזאנה פנדזיק
שיתוף הפעולה בין תחומי הדרמה והצילום יכול להעשיר, להפרות, ואף לווסת את התהליך התרפויטי: דרמה הנה חוויה של זמן הווה, הנוצרת ב"כאן ועכשיו" תמידי ונעלמת כלא הייתה; צילום מהווה עדות שמנציחה את החוויה בזמן. תהליך תרפויטי זקוק לשני סוגי החוויה האלו, הטומנים בחובם פעולה והתבוננות.
סדנה זו מפגישה את המשתתפים/ות עם מושגי יסוד בדרמה-תרפיה, כגון "המציאות הדרמטית" ו"המרחק האסתטי". כמו כן, הסדנה מתייחסת להיבטים המשותפים והשונים של הדרמה-תרפיה והפוטותרפיה, תוך שימת דגש על השימוש בכלי הצילום במסגרת העבודה בדרמה-תרפיה.


* ייתכנו שינויים במערכת הלימודים
  • במהלך תערוכת הבוגרים, אנחנו גאים להזמין אתכם לסדרה של ארועים והופעות של בוגרי המחלקה למוזיקה חדשה - 14.7 20:00 מערכות לא יציבות - סיום קורס יצירתיות צלילית בחשמל ועוד סיבה להופיע בחלל; עמר גולדבר...
  • בית ספר מוסררה פותח את שעריו ומזמין אתכם לקחת חלק בחוויה אמנותית עשירה המתרחשת בלב ירושלים. היחידה ללימודי חוץ של בית הספר מציעה מגוון אפשרויות להעמקה והעשרה אמנותית לכל אחד ואחת ובכל גיל!ההרש...
  • ביה"ס מוסררה לאמנות ולחברה ע"ש נגר גאה להציג את תערוכת הגמר השנתית של בוגרי ביה"ס הטריים. אירוע פתיחה וטקס הסיום יתקיימו בתאריך 11.7 בשעה 19:30.שעות פתיחת התערוכה:ימים א'-ה' בין השעות 10:00-19:00יום ו' ב...
  • הספר "עומק שדה" נכתב ונערך בידי מרצים מן המחלקה לפוטותרפיה בביה"ס מוסררה בשיתוף מומחים נוספים. הספר מדגים מודלים חדשניים לשימוש במצלמה בפרקטיקות טיפוליות ובתהליכי צמיחה ושינוי, ומשקף את התפתח...
  • המכינה לעיצוב, אמנות ותקשורת חזותית של ביה"ס מוסררה מיועדת למועמדים בתהליך הקבלה ללימודים גבוהים באמנות ועיצוב. המכינה תעניק לתלמידים כלים מעשיים לשיפור יכולותיהם כאמנים ומעצבים ותדריך אותם ...
חדשות