הרשמה לניוזלטר

נגישות

השנה השלישית תוקדש לפרויקט הגמר, ללימודי השלמה ולהעמקת הידע בתחום הצילום. כל סטודנט יידרש להציג במהלך השנה, תחנות בדרך לגוף עבודה צילומי מנוסח, ובסוף שנה להקים תערוכה עצמאית מובנית חלל. במהלך השנה יקבל כל סטודנט הנחייה במסגרת כיתתית, וגם שעות הנחייה אישית. בשנה זו ניתן לבחור בקורסים התומכים ומקדמים את הפרויקט: סטודיו מתקדם, מיצב וחלל, תוכנות שונות, וקורסים נוספים במסגרת הבין-מחלקתית. לצד עבודה על פרויקט אישי, יוכל כל סטודנט לבנות פרוטפוליו מקצועי, ולהשתתף בקורס קידום עצמי לקראת היציאה לחיים.


פורום צילום \ צלמים שונים

3 ש"ש \ סימסטר א 

פעם בשבוע בסימסטר הראשון, יתקיים מפגש מחלקתי ובו יפגשו הסטודנטים של כל המחלקה עם צלם מוביל בתחומו שיתן הרצאה על צילומיו וגם ילמד את הסטודנטים טכניקה יחודית שבה הוא משתמש. פורום צילום יהווה מקום לשיח עכשווי בצילום. 

 

סדנה רעיונית \ אייל בן דב

3 ש"ש \ שנתי

הקורס מהווה המשך לשנתיים של לימודי תולדות הצילום.

סדנה מתקדמת העוסקת בתיאוריות עכשווית בצילום ובאמנות דרך קריאת טקסטים, הקרנת עבודות, דיון ויציאה לפעולה קבוצתית. הנושאים הנלמדים יהיו פוסט מודרניזם משנות ה- 80 ואילך, פמיניזם בעידן הפוסט מודרני, מחשבים וטכנולוגיות לקראת המאה ה- 21.

 

אמנות עכשווית \ דוד דניאל

2 ש"ש \ שנתי 

קורס  תיאורטי העוסק בסקירה של האמנות העכשווית למן האמנות המושגית של שנות  השבעים ועד ימינו. הקורס יעסוק במעבר בין המודרניזם לפוסט-מודרניזם  ,ובביטויים של הלכי רוח פוסט מודרניים בעבודות עכשוויות. 

מסע ביוגרפי - צילומי \ רונה יפמן

3 ש"ש שנתי

קורס מחלקתי המערב סטודנטים מכל שנות הלימוד, מורים ומרצים אורחים.

הקורס מסע ביוגרפי, נע בין התכנסות להתרחבות, בין הפרטי לציבורי. מעגלי העבודה יתחילו ממיפוי ביוגרפי אישי של כל אחד מהמשתתפים/ות ובהדרגה יתרחבו להתנסויות צילומיות בסביבות ציבוריות ופחות מוכרות אשר יעשירו את המשתתפים  במגוון התנסויות והכרויות. הקורס מתחלק לשני סימסטרים שונים בהרכבם. בסימסטר הראשון: הקורס יתקיים בפורמט של מפגשים שבועיים ויכלול הרצאות, תרגילים ומשובים כיתתיים בשילוב פגישות עם צלמים/ות אורחים העוסקים בביוגרפיה באופנים שונים כנקודת מוצא אישית או פוליטית בעבודתם.  

  

בסימסטר השני: לאחר שנעשה מיפוי ביוגרפי של משתתפי הקורס, נתכנן מספר נסיעות  ליעדים  שונים ברחבי הארץ של צילום ואיסוף חומרים, במהלך הסימסטר נפגש ליום שיתוף חומרים ועריכה ונעבוד לקראת מיני תערוכה במחלקה אשר יוצגו בה מחברות המסע של כל אחד/ת ומספר תצלומים מוגדלים נבחרים מתוך החומרים. במהלך הקורס תינתן אפשרות לשיתופי פעולה שונים, לעבודה בצוותים או יחידנית.

 
 
photoshop_cצילום: נעמה פניכל


צילום-חלל-צופה \ 
טלי בן נון 

3 ש"ש \ סימסטר ב 

טלי בן נון היא אוצרת עכשווית והקורס הסמיסטריאלי שהיא תעביר, יעסוק ביחסים שבין הצילום (דימוי או אובייקט) לבין החלל בו הוא מוצג. בקורס נתמקד בגישות הצבה שונות בצילום ובוידאו-ארט, תוך שימת דגש על שאלות של תוכן, הקשר ונרטיב אל מול שאלות פורמליסטיות, רעיוניות, חומריות ואסתטיות. 

באמצעות דיון המשלב בין תכנים ויזואליים לתיאורטיים, הגשת תרגילים ופרזנטציות, וביקור בתערוכות -  נעמיק בסוגיות שונות הכרוכות בהצבה (גודל, פורמט, אופני תלייה, אופני תצוגה, סוג החלל, תחביר ועוד), איזו קריאה הן מציעות לעבודה ובאיזה אופן הן משפיעות על המפגש עם הצופה. 

 

סדנא לכלים מקצועיים \ מיכל טוביאס, נדב אריאל

3 ש"ש \ סימסטר א  

קורס  זה יספק לסטודנטים בשנתם השלישית, ידע לקידום עצמם בסיום לימודיהם. דרך שיחות, הרצאות והתנסות, ירכוש הסטודנט את הכלים הדרושים  לנווט את דרכו מחוץ לחממת בית הספר. בין התכנים בקורס - כלים לקידום  באינטרנט, מיפוי חללי תצוגה בתל אביב וירושלים, הכרות עם מילגות ופרסים בארץ ובעולם, קידום יוזמות קבוצתיות, הקמת סטודיו מקצועי, צילום אירועים התנהלות כספית, איך לתעד את עבודת האמנות שלי ואת חלל התערוכה, איך לכתוב טקסט, זכויות יוצרים ועוד.

הנחיה ג' | ליווי לתערוכת גמר \ רם ברכה

4 ש"ש \ שנתי

קורס הנחייה, ביקורת ודיון שילווה אתכם עד לתערוכת הגמר ויגרום לכם להרגיש שאתם לא לבד (לטוב ולרע). מטרת  הקורס – גיבוש תהליכי יצירה מקורית ואישית מתוך כוונה לאפשר לסטודנט להתרכז בנושא המעניין אותו. תידרש תצוגה של פרויקט אישי כביטוי לתהליכי עבודה מעמיקים ואינטנסיביים. 

  

ליווי פ. גמר \ איילת השחר כהן

1 ש"ש \ שנתי

אחת לשבוע יפגשו הסטודנטים יחד ויקבלו הנחיות ללוח זמנים ולכל התוצרים הנילווים לפרויקט הגמר. המפגש יכין אותם בין השאר לפרזנטציה של הפרויקט מול סטודנטים אחרים במחלקה ולבחירת חלל לתערוכה שלהם בסוף השנה, כמו גם ליצירת חזון לגבי הפרויקט שלהם ובחירת דימויים לאתר בית הספר ולתקשורת. 

 

אמנות - מיצב וחלל \ דוד דניאל 

3 ש"ש  \ שנתי

סדנת  עבודה מעשית ותיאורטית אשר במסגרתה נבחנים מושג החלל על היבטיו השונים  ,שפת המיצב האמנותי, וחקירת  אפשרויות העשייה האמנותית במדיומים שונים:  וידיאו, אינטראקטיב, מיצב צילומי ופיסול . המיצב והחלל- שפה המקיימת יחסים עם ייצוגים חזותיים  שונים, וחוקרת מרחב פיזי ואידאי.משימת הקורס- הקמת תערוכה קבוצתית מתוך החומרים שנלמדו בסימסטר השני.

 


אסף אלבוחרצילום: אסף אלבוחר


סדנאות וקורסים לבחירה:

  

אפטר אפקט ופוסט פרודקשן 

3 ש"ש \ שנתי 

מטרת  הקורס - להקנות לסטודנטים כלי עריכת וידאו מתקדמים תוך למידה של תוכנת  AfterEffect ומגוון האפשרויות הטמונות בה, התנסות בטכניקות פוסט פרודקשן  השאולות מעולם הטלויזיה המסחרית ויישומן בעולם האמנות.

 

התמחות

כל סטודנט בשנה ג יכול לבחור אמן להתמחות אצלו. ניתן לבחור בכל אמן-צלם-איש תרבות, שתחומי עשייתו משיקים לתחום שבו עוסק הסטודנט, ויכולים לקדם אותו לקראת תערוכתו בסוף השנה . הקשר יהיה דו כיווני והסטודנט יסייע לאותו אמן וגם יקבל ממנו טיפים ויעוצים. 

קידום פרויקט בצילום \ דוריאן גוטליב \ איילת השחר כהן
במפגש אישי זה ניתן להתייעץ ולהעלות סוגיות רעיוניות וטכניות שמטרתן  לקדם פיתוח וביצוע של הגשות נקודתיות או פרויקטים בצילום. יש להגיע למפגשים אלו עם חומרי הצילום, סקיצות ושאלות כתובות. מפגשים אלו יתואמו ישירות מול המרצים.

שנה ג' - קורסים עיוניים 

סדנה רעיונית

 
 2
סמסטרים, 3 ש"ש 
הקורס מהווה המשך לשנתיים של לימודי תולדות הצילום  .
סדנה מתקדמת העוסקת בתיאוריות עכשווית בצילום ובאמנות דרך קריאת טקסטים, הקרנת שקופיות ודיון בכיתה  .
מבין הנושאים הנלמדים יהיו פוסט מודרניזם משנות ה- 80 ואילך, פמיניזם בעידן הפוסט מודרני, מחשבים וטכנולוגיות לקראת המאה ה- 21  .

אמנות עכשווית 
 2
סמסטרים 2 שעות שבועיות 
קורס   תיאורטי העוסק בסקירה של האמנות העכשווית למן האמנות המושגית של שנות   השבעים ועד ימינו. הקורס יעסוק במעבר בין המודרניזם לפוסט-מודרניזם  , ובביטויים של הלכי רוח פוסט מודרניים בעבודות עכשוויות  .  

קידום עצמי 
 2
סמסטרים  , 2 ש"ש 
קורס   זה יספק לסטודנטים בשנתם השלישית, ידע לקידום עצמי בתחום בו יבחרו בצאתם   מבית הספר. דרך שיחות, הרצאות והתנסות, ירכוש הסטודנט את הכלים הדרושים   לנווט את דרכו מחוץ לחממת בית הספר. בין התכנים בקורס- כלים לקידום   באינטרנט, מיפוי חללי תצוגה בתל אביב וירושלים, הכרות עם מילגות ופרסים בארץ ובעולם, קידום יוזמות קבוצתיות, הקמת סטודיו מקצועי, התנהלות כספית ועוד  .


  

שנה ג' – סדנאות חובה

 
הנחיית פרויקט גמר 
 2
סמסטרים, 4 ש"ש 
מטרת   הקורס – גיבוש תהליכי יצירה מקורית ואישית מתוך כוונה לאפשר לסטודנט   להתרכז בנושא המעניין אותו. תידרש תצוגה של פרויקט אישי כביטוי לתהליכי   עבודה מעמיקים ואינטנסיביים  .   הקורס כולל הנחייה וביקורת שוטפת במסגרת הכיתה ובסיום השנה יציג כל סטודנט תערוכה אישית ועצמאית  .

פרויקט חברתי

סימסטר א, 4 ש"ש

קורס מעשי שיעסוק בצילום תיעודי- חברתי , מגובה במחקר, ויגיב לתופעות הקשורות לאוכלוסייה מוחלשת. הקורס יתקיים בשיתוף פעולה עם קורס מקביל במחלקה לצילום.

.

 

  

 
סדנאות וקורסים לבחירה

צילום סטודיו מתקדם 
 2
סמסטרים 3 ש"ש 
מטרת   הקורס - העמקת הידיעות והניסיון שנרכש בשנתיים הראשונות בעבודת הסטודיו  . יושם דגש על שליטה גבוהה בתאורה ובהכנה של סטים מורכבים בנושאים מוגדרים   כמו צילום טבע , דומם, פורטרטים ואופנה. הקורס ישלב בין שכלול מיומנויות   טכניות בסטודיו לבין עבודה שנקודת המוצא שלה רעיונית  .
הסטודנטים ילמדו כיצד מרכיבים נכון את תיק הפורטפוליו בסיום הלימודים, עם דגש על הדפסות איכותיות .   


אפטר אפקט ופוסט פרודקשן 
 2
סימסטרים, 3 ש"ש 
מטרת   הקורס - להקנות לסטודנטים כלי עריכת וידאו מתקדמים תוך למידה של תוכנת   After Effect ומגוון האפשרויות הטמונות בה, התנסות בטכניקות פוסט פרודקשן   השאולות מעולם הטלויזיה המסחרית ויישומן בעולם האומנות  ..וידאו ארט ממשיכים 
 2
סימסטרים, 3 ש"ש  

במהלך המפגשים נבחן את הקשר שבין וידאו ארט לקולנוע, טלויזיה ואמנות   פלסטית, בדגש מיוחד על היחס שבין וידאו ארט לצילום סטילס. נתייחס לשאלות   העוסקות בתנאי התצוגה הפיזיים של העבודה והיחס הנוצר בין הצופה, העבודה   והחלל. במהלך הקורס ינתנו תרגילים מעשיים שמטרתם פיתוח תכנים אישיים לצד   שיכלול יכולות טכניות ובסמסטר השני הקורס יתמקד בליווי לפרויקט אישי.

אמנות - מיצב וחלל 
 2
סמסטרים, 3 ש"ש 
סדנת   עבודה מעשית ותיאורטית אשר במסגרתה נבחנים מושג החלל על היבטיו השונים  , שפת המיצב האמנותי, וחקירת   אפשרויות העשייה האמנותית במדיומים שונים:    וידיאו, אינטראקטיב, מיצב צילומי ופיסול . המיצב והחלל- שפה המקיימת יחסים עם ייצוגים חזותיים    שונים, וחוקרת מרחב פיזי ואידאי. משימת הקורס- הקמת תערוכה קבוצתית מתוך החומרים שנלמדו

משלח יד - המדריך לאמנות \ האמן כמדריך, המדריך כאמן 
 2
סימסטרים, 2 ש"ש     +אימוני הוראה 
שתי   מטרות בבסיס הקורס: האחת, פדגוגית, להקנות לסטודנט כלים לעסוק בהדרכה   בקהילה: בנייה של מערכי שיעור, התמודדות עם מצבים בכיתה, התאמה לצרכי   אוכלוסיה , לשלבי התפתחות ועוד. השנייה : לבחון את הסיכויים, הסיכונים  , והשינויים שעובר מעשה האמנות, ביציאה אל השדה המורחב – הקהילה. נחקור   באמצעות מספר צירים באמנות עכשווית שאלות בדבר היציאה של האמן – שליחתו   החוצה ושליחותו , ונבחן כיצד ניתן ליצור בקהילה .אימוני ההדרכה בשטח יהיו   מנוף לעבודה בפני עצמה, אשר תתבצע בכל מדיה (צילום, וידאו, ספר ועוד  (
המשתתפים בקורס שישלימו את חובותיהם הלימודיים יוכלו לזכות בתעודת מדריך מקצועי מוסמך   בכיר מטעם בית הספר.

. שנה ג - מפגשים

שיח צילום - מפגש מחלקתי

מספר מפגשים בשנה

הסטודנטים במחלקה לצילום יוזמנו להרצאות עם צלמים אורחים וישתתפו בשיחות גלריה בתערוכות בבית הספר. חלק מן המפגשים מיועד להכרות עם תיקי עבודות שיציגו סטודנטים שנה ג, העומדים בפני פרויקט הגמר שלהם. המפגש מעודד שיחה בין סטודנטים מכל השנים ומאפשר לסטודנטים שנה ג, לנסח הרצאה אישית ולבנות פרזנטציה לגוף עבודתם המתהווה, אותו יציגו בסוף השנה בתערוכת יחיד.

הנחייה אישית

10 שעות בשנה

כל סטודנט בשנה ג, יכול לבחור מנחה חיצוני למספר מפגשים בשנה. ניתן לבחור מנחה מבין מורי בית הספר, או בכל אמן-צלם-איש תרבות, שתחומי עשייתו משיקים לתחום שבו עוסק הסטודנט, ויכולים לקדם אותו לקראת תערוכתו בסוף השנה .

  • בית ספר מוסררה פותח את שעריו ומזמין אתכם לקחת חלק בחוויה אמנותית עשירה המתרחשת בלב ירושלים. היחידה ללימודי חוץ של בית הספר מציעה מגוון אפשרויות להעמקה והעשרה אמנותית!במהלך השנה מתקיימים קורסי...
  • ביה"ס נבחר מבין עשרות מוסדות בינלאומיים לקחת חלק בפרויקט ייחודי של משרד החוץ האמריקני שהתמקד ב -6 זוגות ארגונים – האחד אמריקאי והשני בינלאומי.הארגונים הבינלאומיים הנבחרים כוללו ארגונים מנפאל,...
  • זה הזמן לחזור לספסל הלימודים ולהתמקצע בתחום הצילום! אם עברתם את גיל 40, יש לנו תכנית מיוחדת עבורכם. הצטרפו אלינו ליום בשבוע שמוקדש כולו לאמנות וצילום. מפגש מתעניינים אונליין יתקיים ביום של...
  • הסטודנטים מהמחלקה לתקשורת חזותית במוסררה, בשיתוף עם מתחם התחנה הראשונה בירושלים, יציגו תערוכת איורים בשם "מרחק-ריחוק".התערוכה נוצרה בשיא הגל הראשון של מגפת הקורונה, אביב 2020. הסטודנטים יצרו כרז...
  • אחרי חודשים של עבודה מאומצת ושיתוף פעולה, ביה"ס מוסררה גאה להוציא לאור את מגזין "שעטנז" - פרי שיתוף פעולה בין הסטודנטים והמרצים במחלקה לתקשורת חזותית. חזון הפרויקט היה ליצור מגזין שנתי בפורמט...
חדשות