הרשמה לניוזלטר

להרשמה לניוזלטר

נגישות

בשנה השניה ללימודים, יעמיקו הסטודנטים בחקר השפה הצילומית ויתנסו בתרגילים מונחים וחופשיים תוך הרחבת השליטה במדיום. דגש רב יושם בשנה זו לפיתוח השיח הכיתתי, ולגיבוש אמירה ויזואלית. במחצית השנה ידרשו הסטודנטים להציג תיק עבודות ועמדה צילומית בפני מורי המחלקה ובסוף השנה לנסח גופי עבודה צילומיים בחלל בקורסים השונים. בשנה זו ניתן לבחור בקורסים ממחלקות אחרות. 

 

מסע צילום ביוגרפי \ רונה יפמן

3 ש"ש שנתי

קורס מחלקתי המערב סטודנטים מכל שנות הלימוד, מורים ומרצים אורחים.

הקורס מסע ביוגרפי, נע בין התכנסות להתרחבות, בין הפרטי לציבורי. מעגלי העבודה יתחילו ממיפוי ביוגרפי אישי של כל אחד מהמשתתפים/ות ובהדרגה יתרחבו להתנסויות צילומיות בסביבות ציבוריות ופחות מוכרות אשר יעשירו את המשתתפים  במגוון התנסויות והכרויות. הקורס מתחלק לשני סמסטרים שונים בהרכבם. סמסטר א': פורמט של מפגשים שבועיים, הרצאות, תרגילים ומשובים כיתתיים בשילוב פגישות עם צלמים/ות אורחים העוסקים בביוגרפיה באופנים שונים כנקודת מוצא אישית או פוליטית בעבודתם. סמסטר ב: לאחר שנעשה מיפוי ביוגרפי של משתתפי הקורס, נתכנן מספר נסיעות  ליעדים  שונים ברחבי הארץ של צילום ואיסוף חומרים, במהלך הסמסטר נפגש ליום שיתוף חומרים ועריכה ונעבוד לקראת מיני תערוכה במחלקה אשר יוצגו בה מחברות המסע של כל אחד/ת ומספר תצלומים מוגדלים נבחרים מתוך החומרים. במהלך הקורס תינתן אפשרות לשיתופי פעולה שונים, לעבודה בצוותים או יחידנית.

new1

 
מהעולם לרעיון ומרעיון לצילום \ מיכל בראור 
4 ש"ש \ סמסטר א
בקורס נבחן את הרגעים השונים דרכם אנו חולפים בתהליך יצירתה של עבודה חדשה - מרגע ההשראה, דרך חידודו של רעיון ועד להוצאתו לפועל בצורה הטובה ביותר.  
בתוך כך נחשוב על הצילום ועל העיבוד הדיגיטלי המתלווה אליו כעל כלי מחשבה, פרשנות של מחשבות, מסרים, אידיאולוגיות, זהויות ורגשות. השעורים בקורס יורכבו מהרצאות תיאורטיות ודיונים לפי נושאים, לצד ניתוח של עבודות הסטודנטים, עבודה משותפת במעבדה הדיגיטלית ועוד.  
הקורס יתבסס על הנחייה וליווי אישי במסגרת קבוצתית. בסוף כל שעור הסטודנטים יקבלו תרגיל מחשבתי-צילומי שעליו יעבדו מחוץ למסגרת השיעור, ועליו נתבונן בשיעור העוקב. מתוך תרגילים אלו, יצאו הסטודנטים ליצירה של פרויקט רחב יותר. 

מהעולם לרעיון ומרעיון לצילום
3 ש"ש \ סמסטריאלי

אינטראקטיב בסביבה דיגיטלית \ איתי נדב 
2 ש"ש \ סמסטריאלי
הצילום בעידן הדיגיטלי עבר שינויים גדולים ופרץ החוצה מגבולות חדר החושך, הנייר הכימי והגלריה. השינויים הללו באים לידי ביטוי כבר בשלב ביצוע הפעולה הצילומית, דרך אמצעי הטיפול והעריכה בדימוי וכלה בשלב התצוגה.
בקורס נכיר את סביבת העבודה הזמינה לצלם-יוצר בעידן הדיגיטלי, החל מהתוכנות לארגון ועריכה ועד לאפשרויות הזמינות לתצוגה וחשיפה ברשת, מתוך הבנה בסיסית כי למרות הדמוקרטיזציה של הצילום קיים הצורך במקצוענות בתחום.
 
documentary_soliצילום: סולי פורדי
 
 
סטודיו ממשיכים | Staged Photography \ 
רם ברכה 
4 ש"ש \ שנתי
קורס סטודיו שבין יתר מטרותיו , חידוד האחריות והקשר שבין כוונות ומחשבות לבין בחירת כלים ,אופני צילום, ופרזנטציה . בשיעורים הראשונים יבחנו יכולותיהן הטכניות של הסטודנטים ויוקדש זמן להשלמת ידע. במהלך הקורס יתנסו הסטודנטים גם בצילום במצלמות טכניות 4x5. 

מקום זה שאינו אחד - הפוטושופ  ככלי רעיוני \ דוריאן גוטליב
3 ש"ש \ שנתי
 
הקורס יאפשר לסטודנטים להעמיק בכלים המתקדמים של תוכנת הפוטושופ ובסביבת העבודה הדיגיטלית.  לצד התמקצעות טכנית, יפתחו הסטודנטים גוף עבודה רעיוני לאורך תקופה ממושכת. הנושא המרכזי של הקורס יעסוק במונח מקום. ננסה לעמוד על המשמעות שלו בעידן הדיגיטלי ונפתח עמדה חזותית ואישית ברורה בנושא. בקורס נקרא מאמרים בנושאים כמו: מקום, זמן ואמת. נבחן את שדה הצילום לאור השינויים הדיגיטלים ונחפש מקורות השראה שאינם רק מעולם הצילום. כמו כן נעסוק בשאלות של בחירת פורמט הדפסה, סוג הדף, גודל הדף ונושאים רבים אחרים . בסוף השנה תתקיים בתוך הקורס סדנת הדפסות . 
 
הסדנה לצילום תיעודי \ 
יעקב ישראל
3 ש"ש \ שנתי
בסדנה נעסוק בהבנת משמעות המונח "תיעודי" בקונטקסט עכשווי. במהלך השיעורים נערוך הכרות עם ההיסטוריה של הז׳אנר במטרה להבין כיצד המושג "צילום תיעודי" התפתח וכיצד הוא נתפס כיום. נצפה ונדון בחומרים שעוסקים במושג "מציאות" ונכיר צלמים שמתחו את גבולותיו של הצילום התיעודי ופיתחו דרכו אופן ראייה וביטוי ייחודי. הסטודנטים יתנסו בבניית גוף עבודה העוסק בנושאים חברתיים/פוליטיים, תוך יצירת מבט הפונה החוצה אל העולם, נקיטת עמדה כלפי המציאות והטלת ספק ב"אמת" הצילומית.  כחלק מהקורס נצא לצילומים ביחד בירושלים.
 
IMG 0652 RED LAB MUSRARAצילום: אסף אלבוחר

לייט רום , סרטון אינטראקטיבי ובניית אתר \ איתי  נדב
2 ש"ש \שנתי
הסטודנטים ילמדו את התוכנה לייט רום כדי להשלים את סביבת העבודה הדיגיטלית, ויתנסו בהכנת ספר דיגיטלי. כמו כן ילמדו את הפלטפורמות השונות לבניית אתר אישי ויבנו לעצמם אתר שיציג את עבודותיהם על אחת הפלטפורמות. האתר יכיל טקסטים שכתבו, עבודות וידיאו, תצלומים, תיעוד תערוכות שיצרו, חומרים וירטואלים ועבודות סאונד ופיסול בהם התנסו . האתר יבנה תוך מודעות לבחירות האישיות של הסטודנט (צילום אמנות, צילום דיוקן, צילום אופנה  ועוד). עוד יתנסו בהכנת סרטון אינטראקטיבי.
 
צילום וידיאו חלל \ תמיר צדוק
3 ש"ש \ שנתי
במסגרת הקורס יתנסו הסטודנטים לראשונה במחברים בין עבודות צילום ווידיאו לחלל. באמצעות תרגילים אישיים וכיתתיים, יוכלו הסטודנטים לנסח שפה חדשה הכוללת את המדיום הצילומי ומאתגרת את אופני התצוגה שלו. במהלך הקורס יצפו בחומרים עכשוויים וגם יתקיימו שיתופי פעולה עם חללים אלטרנטיביים בירושלים.

שנה ג' - קורסים עיוניים 

סדנה רעיונית

 
 2
סמסטרים, 3 ש"ש 
הקורס מהווה המשך לשנתיים של לימודי תולדות הצילום  .
סדנה מתקדמת העוסקת בתיאוריות עכשווית בצילום ובאמנות דרך קריאת טקסטים, הקרנת שקופיות ודיון בכיתה  .
מבין הנושאים הנלמדים יהיו פוסט מודרניזם משנות ה- 80 ואילך, פמיניזם בעידן הפוסט מודרני, מחשבים וטכנולוגיות לקראת המאה ה- 21  .

אמנות עכשווית 
 2
סמסטרים 2 שעות שבועיות 
קורס   תיאורטי העוסק בסקירה של האמנות העכשווית למן האמנות המושגית של שנות   השבעים ועד ימינו. הקורס יעסוק במעבר בין המודרניזם לפוסט-מודרניזם  , ובביטויים של הלכי רוח פוסט מודרניים בעבודות עכשוויות  .  

קידום עצמי 
 2
סמסטרים  , 2 ש"ש 
קורס   זה יספק לסטודנטים בשנתם השלישית, ידע לקידום עצמי בתחום בו יבחרו בצאתם   מבית הספר. דרך שיחות, הרצאות והתנסות, ירכוש הסטודנט את הכלים הדרושים   לנווט את דרכו מחוץ לחממת בית הספר. בין התכנים בקורס- כלים לקידום   באינטרנט, מיפוי חללי תצוגה בתל אביב וירושלים, הכרות עם מילגות ופרסים בארץ ובעולם, קידום יוזמות קבוצתיות, הקמת סטודיו מקצועי, התנהלות כספית ועוד  .


  

שנה ג' – סדנאות חובה

 
הנחיית פרויקט גמר 
 2
סמסטרים, 4 ש"ש 
מטרת   הקורס – גיבוש תהליכי יצירה מקורית ואישית מתוך כוונה לאפשר לסטודנט   להתרכז בנושא המעניין אותו. תידרש תצוגה של פרויקט אישי כביטוי לתהליכי   עבודה מעמיקים ואינטנסיביים  .   הקורס כולל הנחייה וביקורת שוטפת במסגרת הכיתה ובסיום השנה יציג כל סטודנט תערוכה אישית ועצמאית  .

פרויקט חברתי

סמסטר א, 4 ש"ש

קורס מעשי שיעסוק בצילום תיעודי- חברתי , מגובה במחקר, ויגיב לתופעות הקשורות לאוכלוסייה מוחלשת. הקורס יתקיים בשיתוף פעולה עם קורס מקביל במחלקה לצילום.

.

 

  

 
סדנאות וקורסים לבחירה

צילום סטודיו מתקדם 
 2
סמסטרים 3 ש"ש 
מטרת   הקורס - העמקת הידיעות והניסיון שנרכש בשנתיים הראשונות בעבודת הסטודיו  . יושם דגש על שליטה גבוהה בתאורה ובהכנה של סטים מורכבים בנושאים מוגדרים   כמו צילום טבע , דומם, פורטרטים ואופנה. הקורס ישלב בין שכלול מיומנויות   טכניות בסטודיו לבין עבודה שנקודת המוצא שלה רעיונית  .
הסטודנטים ילמדו כיצד מרכיבים נכון את תיק הפורטפוליו בסיום הלימודים, עם דגש על הדפסות איכותיות .   


אפטר אפקט ופוסט פרודקשן 
 2
סמסטרים, 3 ש"ש 
מטרת   הקורס - להקנות לסטודנטים כלי עריכת וידאו מתקדמים תוך למידה של תוכנת   After Effect ומגוון האפשרויות הטמונות בה, התנסות בטכניקות פוסט פרודקשן   השאולות מעולם הטלויזיה המסחרית ויישומן בעולם האומנות  ..וידאו ארט ממשיכים 
 2
סמסטרים, 3 ש"ש  

במהלך המפגשים נבחן את הקשר שבין וידאו ארט לקולנוע, טלויזיה ואמנות   פלסטית, בדגש מיוחד על היחס שבין וידאו ארט לצילום סטילס. נתייחס לשאלות   העוסקות בתנאי התצוגה הפיזיים של העבודה והיחס הנוצר בין הצופה, העבודה   והחלל. במהלך הקורס ינתנו תרגילים מעשיים שמטרתם פיתוח תכנים אישיים לצד   שיכלול יכולות טכניות ובסמסטר השני הקורס יתמקד בליווי לפרויקט אישי.

אמנות - מיצב וחלל 
 2
סמסטרים, 3 ש"ש 
סדנת   עבודה מעשית ותיאורטית אשר במסגרתה נבחנים מושג החלל על היבטיו השונים  , שפת המיצב האמנותי, וחקירת   אפשרויות העשייה האמנותית במדיומים שונים:    וידיאו, אינטראקטיב, מיצב צילומי ופיסול . המיצב והחלל- שפה המקיימת יחסים עם ייצוגים חזותיים    שונים, וחוקרת מרחב פיזי ואידאי. משימת הקורס- הקמת תערוכה קבוצתית מתוך החומרים שנלמדו

משלח יד - המדריך לאמנות \ האמן כמדריך, המדריך כאמן 
 2
סמסטרים, 2 ש"ש     +אימוני הוראה 
שתי   מטרות בבסיס הקורס: האחת, פדגוגית, להקנות לסטודנט כלים לעסוק בהדרכה   בקהילה: בנייה של מערכי שיעור, התמודדות עם מצבים בכיתה, התאמה לצרכי   אוכלוסיה , לשלבי התפתחות ועוד. השנייה : לבחון את הסיכויים, הסיכונים  , והשינויים שעובר מעשה האמנות, ביציאה אל השדה המורחב – הקהילה. נחקור   באמצעות מספר צירים באמנות עכשווית שאלות בדבר היציאה של האמן – שליחתו   החוצה ושליחותו , ונבחן כיצד ניתן ליצור בקהילה .אימוני ההדרכה בשטח יהיו   מנוף לעבודה בפני עצמה, אשר תתבצע בכל מדיה (צילום, וידאו, ספר ועוד  (
המשתתפים בקורס שישלימו את חובותיהם הלימודיים יוכלו לזכות בתעודת מדריך מקצועי מוסמך   בכיר מטעם בית הספר.

. שנה ג - מפגשים

שיח צילום - מפגש מחלקתי

מספר מפגשים בשנה

הסטודנטים במחלקה לצילום יוזמנו להרצאות עם צלמים אורחים וישתתפו בשיחות גלריה בתערוכות בבית הספר. חלק מן המפגשים מיועד להכרות עם תיקי עבודות שיציגו סטודנטים שנה ג, העומדים בפני פרויקט הגמר שלהם. המפגש מעודד שיחה בין סטודנטים מכל השנים ומאפשר לסטודנטים שנה ג, לנסח הרצאה אישית ולבנות פרזנטציה לגוף עבודתם המתהווה, אותו יציגו בסוף השנה בתערוכת יחיד.

הנחייה אישית

10 שעות בשנה

כל סטודנט בשנה ג, יכול לבחור מנחה חיצוני למספר מפגשים בשנה. ניתן לבחור מנחה מבין מורי בית הספר, או בכל אמן-צלם-איש תרבות, שתחומי עשייתו משיקים לתחום שבו עוסק הסטודנט, ויכולים לקדם אותו לקראת תערוכתו בסוף השנה .

  • במהלך פסטיבל מוסררה מיקס יתקיימו סיורים מודרכים שיקחו את קהל המבקרים אל תוככי הפסטיבל. במהלכם נעמיק בעבודות השונות המוצגות בפסטיבל ובסיפורים שמאחוריהן, ניפגש עם אמנים נבחרים ונקבל הסברים מיו...
  • פסטיבל האמנות והמוזיקה הבינלאומי "מוסררה מיקס" חוזר זו השנה ה-22 לקמפוס המקצועי ולבניין ההיסטורי של בית הספר, עם תוכנית רב־תחומית בין־לאומית עשירה הכוללת פרפורמנס, וידאו־ארט, הופעות מוזיקה ועב...
  • ב- 31 למאי, במסגרת פסטיבל ירושלים לאמנויות, יוקרנו שניים סרטי ביה"ס בתוכנית סרטי סטודנטים שתוצג ב"מפעל":"שיר אהבה לירושלים"/ אביגיל צדיקמוזיאון רוקפלר בירושלים,2018. בשעות הפתיחה לקהל אני נכנסת עם ח...
  • מוסררה מיקס #22שלושה ימים של תוכנית רב־תחומית בינלאומיתפרפורמנס / וידאו־ארט / הופעות מוזיקה / עבודות אודיו־ויזואליותמה-24 ועד ה-26 במאי | הכניסה חופשיתמחכים לכם.ן!...
  • במחצית השנה האחרונה נרקם פרויקט צילום חברתי בין סטודנטים שנה ג' מהמחלקה לצילום במוסררה, לבין דיירי הדיור המוגן  "נופי מוצא" מרשת נוה עמית /הפרויקט הניב תערוכת צילום אשר תוצג ברחבי בית הדיו...
חדשות