הרשמה לניוזלטר

נגישות

שנת הלימודים הראשונה מקנה ידע בסיסי בתחומי הצילום השונים, מעודדת את הסטודנט ליוזמה אישית ותומכת במשמעת עצמית והקניית הרגלי עבודה תוך התמודדות עם משימות צילום מגוונות ומציאת פתרונות מקוריים. בשנה זו יוקנו ידיעות ומושגים בסיסיים בתחום העיוני והמעשי תוך ביסוסה של שפה צילומית ופיתוח יכולת לביטוי אישי. הלימודים בשנה א כוללים מערכת של סדנאות מעשיות, לימודי תוכנה, קורסי הנחייה ולימודים עיוניים.

פורום צילום
3 ש"ש \ סימסטר א 
פעם בשבוע בסימסטר הראשון, יתקיים מפגש מחלקתי  ובו יפגשו הסטודנטים של כל המחלקה עם צלם מוביל בתחומו שיתן הרצאה על צילומיו וגם ילמד את הסטודנטים טכניקה יחודית שבה הוא משתמש. פורום צילום יהווה מקום לשיח עכשווי בצילום. 
 
תולדות הצילום \ אייל בן דב
2 ש"ש \ שנתי
הקורס יסקור באופן כרונולוגי את ההתפתחות הצילום משנות ה-30 של המאה התשע-עשרה ועד לראשית המאה העשרים, תוך התייחסות להתפתחויות הטכנולוגיות והשפעתן על סגנונות וגישות צילומיות שונות. יודגשו קורותיהם של צלמים מרכזיים בכל תקופה וניסיונותיהם לפרוץ מעבר לגבולות המדיום. כמו-כן, נדון כיצד השפיע והושפע הצילום ממגמות חברתיות וכלכליות. במהלך הקורס תתורגל קריאה ביקורתית בטקסטים.
 
תולדות האמנות \ עירית כרמון
2 ש"ש \ שנתי
הקורס הינו מבוא לשפת האמנות החזותית. צירו המרכזי יתמקד באופני ייצוג הגוף האנושי תוך התייחסות למרחב הדו-מימדי והתלת-מימדי בהקשריהם התרבותיים והרעיוניים. השיעורים העיוניים ילוו בביקורים בתערוכות.
 
המעבדה לצילום אנלוגי \ יעקב ישראל
3 ש"ש \ שנתי
הקורס מספק מרחב למידה ועשייה סביב הכרת החומרים והתהליכים של הצילום האנלוגי ששורשיו במאה ה-19. במהלך השנה נלמד להשתמש במצלמות אנלוגיות: 35 מ״מ, פורמטים בינוניים, ומצלמות טכניות 4x5 אינץ׳; פיתוח film שחור לבן, צבע ושקופיות; נלמד להדפיס הדפסות כימיות איכותיות (הדפסות כסף). במקביל, נצא לשטח להתנסויות צילומיות, נראה תערוכות, נכיר צלמים המשתמשים במדיום הצילומי באופן ייחודי  במטרה לעזור לכל סטודנט להמציא את כתב ידו האישי.
 
להתאהב בצילום \  נדב פראנס לבה
3 ש"ש \ שנתי
בעולם של היום, המוצף בדימויים, חשוב מאוד להבין לעומק את השפה הצילומית, את יופיו של הצילום, את כוחו התיעודי לצד יכולתו להיות כלי לביטוי אישי. בקורס זה נכיר את יסודות הצילום באופן חווייתי, נגלה את הקשר בין הכלי לתוצאה, נכיר צלמים מן העבר ומן ההווה, נקיים דיון בעבודותיהם ודיון מקביל בעבודות התלמידים. בסמסטר א' יתמודדו התלמידים עם מושגי יסוד בצילום, כאשר כל תלמיד יתנסה בסוגים שונים של צילום. בסמסטר ב' ימשיך כל תלמיד  בניסיון לפתח שפה צילומית ייחודית משלו תוך קבלת יעוץ אישי.
 

black_whiteצילום: אסף אלבוחר

מבוא לצילום סטודיו \ אסף אלבוחר
3 ש"ש \ שנתי
קורס סטודיו דיגיטלי, מהווה מבוא לעולם הצילום המבוים. במהלך 13 המפגשים,  נתרגל טכניקות צילום ושליטה באביזרי הסטודיו. יילמדו עקרונות הקומפוזיציה בסט המבוים, תכונות האור המובזק והרציף וחבירת כל אלה להדגשת הנושא והאובייקט המצולם תוך שליטה מקסימאלית בתוצאה. נתנסה בצילום של חומרים, בצילום דיוקן ובצילום טבע דומם.
 
פוטושופ לצלמים והמרחב הדיגיטלי \ דוריאן גוטליב
3 ש"ש \ שנתי
הקורס יאפשר לסטודנטים ללמוד את הכלים השונים של תוכנת הפוטשופ , לשלוט בהם ולהקנות  הרגלי עבודה נכונים בסביבה ממוחשבת.  בקורס נכיר את המעבדה הדיגיטלית: ילמדו השלבים השונים בסריקה ובעיבוד הקובץ הדיגיטלי ועד לשלב ההכנה להדפסה. באמצעות תרגילים מעשיים וקצרים בצילום ועיבוד תמונה נעסוק בכמה נושאים ונכיר אמנים וצלמים העושים שימוש בתוכנה  ככלי מרכזי בעשייתם וכביטוי אישי או פוליטי. הסטודנטים יתוודעו לאפשרויות הגלומות בתוכנה ויתחילו ליצור עבודות אשר יעשו שימוש בתוכנה בצורה מושכלת ומנומקת. 
 
 
איילת השחר כהן \ יומני צילום
2 ש"ש \  סימסטר ב
בעידן הדיגיטלי מתרבות ספריות הצילום שלנו ונשמרות במחשב.  בקורס זה נבקש לבחון את הספריות האלו ולערוך אותן, כמו כן נבחן  ספריות צילום נוספות הקשורות לזמנים אחרים, הנמצאות בתוך ארכיונים ציבורים או פרטיים, נתבונן ביומני צילום של צלמים, ובאלבומי משפחה, וגם ניצור יומן צילום הנשען על כל אלו . הסטודנטים יוכלו לבחור בין יומן צילום אנלוגי ידני לבין יומן צילום המתרחש בפלטפורמות דיגיטליות או אינטרנטיות. 
 
 
מבוא לעריכת וידאו \ רן אייזנשטט
2 ש"ש \ שנתי
הקניית שפה קולנועית דרך עולם הקולנוע הנסיוני, וידאוקליפים וקולנוע דוקמנטרי. במהלך הקורס ירכשו התלמידים כלים לצילום ועריכה בוידאו, ויילמדו התוכנות: Premier, Encore DVD. לצד תרגילים שונים, יציגו הסטודנטים בסוף השנה סרט שצילמו וערכו.
 
 studioצילום: שאול אלפייה

צילום וידאו \ אריק פוטרמן
2 ש"ש \ שנתי
הקורס נועד להעמקת ההכרות הטכנית, המעשית והתיאורטית עם מדיום צילום הוידיאו. הקורס יעניק כלים לצילום וידאו דיגיטלי, תאורה וסאונד תוך כדי מחשבה על שימוש בחומרי הגלם, עריכה ותהליך יצירתי מלא של עבודות וידאו ארט וסרטים קצרים בסגונות שונים. במהלך הקורס נצפה וננתח קטעים מתוך סרטים ועבודות וידאו אשר יחשפו את הסטודנטים לסגנונות צילום שונים בתולדות הקולנוע והוידאו ארט.
 
הדימוי הנע היסטוריה ושפה \ תמיר צדוק
2 ש"ש \ שנתי
קורס מבוא להבנת שפת הקולנוע והוידאו דרך היכרות עם אבני דרך בהיסטוריה שלהם, תוך בחינת ההקשרים האמנותיים והתרבותיים בהם נוצרו. היחידה הראשונה תעקוב כרונולוגית אחר התפתחות הקולנוע מהמצאתו ועד כניסת הסאונד ותציג המצאות פורצות דרך שמנסחות את המילים הראשונות של השפה הקולנועית כמו גם אמצעי יצור שמהווים יסודות לקולנוע לאמנות הוידיאו. היחידה השניה תעסוק ביצירה עכשווית. בהבדלים בין הקולנוע העלילתי לקולנוע הדוקומנטרי ביחידה השלישית נצפה ביצירות הסטודנטים, בנסיונות ראשונים בוידאו וינתן ליווי לפרויקט משותף לשלושה קורסים. 
 
אינטראקטיב בסביבה דיגיטלית \ איתי נדב 
 2 ש"ש \ שנתי
הצילום בעידן הדיגיטלי עבר שינויים גדולים ופרץ החוצה מגבולות חדר החושך, הנייר הכימי והגלריה. השינויים הללו באים לידי ביטוי כבר בשלב ביצוע הפעולה הצילומית, דרך אמצעי הטיפול והעריכה בדימוי וכלה בשלב התצוגה.
בקורס נכיר את סביבת העבודה הזמינה לצלם-יוצר בעידן הדיגיטלי, החל מהתוכנות לארגון ועריכה ועד לאפשרויות הזמינות לתצוגה וחשיפה ברשת, מתוך הבנה בסיסית כי למרות הדמוקרטיזציה של הצילום קיים הצורך במקצוענות בתחום.
 
digital
צילום: יותם ואזנה

שנה ג' - קורסים עיוניים 

סדנה רעיונית

 
 2
סמסטרים, 3 ש"ש 
הקורס מהווה המשך לשנתיים של לימודי תולדות הצילום  .
סדנה מתקדמת העוסקת בתיאוריות עכשווית בצילום ובאמנות דרך קריאת טקסטים, הקרנת שקופיות ודיון בכיתה  .
מבין הנושאים הנלמדים יהיו פוסט מודרניזם משנות ה- 80 ואילך, פמיניזם בעידן הפוסט מודרני, מחשבים וטכנולוגיות לקראת המאה ה- 21  .

אמנות עכשווית 
 2
סמסטרים 2 שעות שבועיות 
קורס   תיאורטי העוסק בסקירה של האמנות העכשווית למן האמנות המושגית של שנות   השבעים ועד ימינו. הקורס יעסוק במעבר בין המודרניזם לפוסט-מודרניזם  , ובביטויים של הלכי רוח פוסט מודרניים בעבודות עכשוויות  .  

קידום עצמי 
 2
סמסטרים  , 2 ש"ש 
קורס   זה יספק לסטודנטים בשנתם השלישית, ידע לקידום עצמי בתחום בו יבחרו בצאתם   מבית הספר. דרך שיחות, הרצאות והתנסות, ירכוש הסטודנט את הכלים הדרושים   לנווט את דרכו מחוץ לחממת בית הספר. בין התכנים בקורס- כלים לקידום   באינטרנט, מיפוי חללי תצוגה בתל אביב וירושלים, הכרות עם מילגות ופרסים בארץ ובעולם, קידום יוזמות קבוצתיות, הקמת סטודיו מקצועי, התנהלות כספית ועוד  .


  

שנה ג' – סדנאות חובה

 
הנחיית פרויקט גמר 
 2
סמסטרים, 4 ש"ש 
מטרת   הקורס – גיבוש תהליכי יצירה מקורית ואישית מתוך כוונה לאפשר לסטודנט   להתרכז בנושא המעניין אותו. תידרש תצוגה של פרויקט אישי כביטוי לתהליכי   עבודה מעמיקים ואינטנסיביים  .   הקורס כולל הנחייה וביקורת שוטפת במסגרת הכיתה ובסיום השנה יציג כל סטודנט תערוכה אישית ועצמאית  .

פרויקט חברתי

סימסטר א, 4 ש"ש

קורס מעשי שיעסוק בצילום תיעודי- חברתי , מגובה במחקר, ויגיב לתופעות הקשורות לאוכלוסייה מוחלשת. הקורס יתקיים בשיתוף פעולה עם קורס מקביל במחלקה לצילום.

.

 

  

 
סדנאות וקורסים לבחירה

צילום סטודיו מתקדם 
 2
סמסטרים 3 ש"ש 
מטרת   הקורס - העמקת הידיעות והניסיון שנרכש בשנתיים הראשונות בעבודת הסטודיו  . יושם דגש על שליטה גבוהה בתאורה ובהכנה של סטים מורכבים בנושאים מוגדרים   כמו צילום טבע , דומם, פורטרטים ואופנה. הקורס ישלב בין שכלול מיומנויות   טכניות בסטודיו לבין עבודה שנקודת המוצא שלה רעיונית  .
הסטודנטים ילמדו כיצד מרכיבים נכון את תיק הפורטפוליו בסיום הלימודים, עם דגש על הדפסות איכותיות .   


אפטר אפקט ופוסט פרודקשן 
 2
סימסטרים, 3 ש"ש 
מטרת   הקורס - להקנות לסטודנטים כלי עריכת וידאו מתקדמים תוך למידה של תוכנת   After Effect ומגוון האפשרויות הטמונות בה, התנסות בטכניקות פוסט פרודקשן   השאולות מעולם הטלויזיה המסחרית ויישומן בעולם האומנות  ..וידאו ארט ממשיכים 
 2
סימסטרים, 3 ש"ש  

במהלך המפגשים נבחן את הקשר שבין וידאו ארט לקולנוע, טלויזיה ואמנות   פלסטית, בדגש מיוחד על היחס שבין וידאו ארט לצילום סטילס. נתייחס לשאלות   העוסקות בתנאי התצוגה הפיזיים של העבודה והיחס הנוצר בין הצופה, העבודה   והחלל. במהלך הקורס ינתנו תרגילים מעשיים שמטרתם פיתוח תכנים אישיים לצד   שיכלול יכולות טכניות ובסמסטר השני הקורס יתמקד בליווי לפרויקט אישי.

אמנות - מיצב וחלל 
 2
סמסטרים, 3 ש"ש 
סדנת   עבודה מעשית ותיאורטית אשר במסגרתה נבחנים מושג החלל על היבטיו השונים  , שפת המיצב האמנותי, וחקירת   אפשרויות העשייה האמנותית במדיומים שונים:    וידיאו, אינטראקטיב, מיצב צילומי ופיסול . המיצב והחלל- שפה המקיימת יחסים עם ייצוגים חזותיים    שונים, וחוקרת מרחב פיזי ואידאי. משימת הקורס- הקמת תערוכה קבוצתית מתוך החומרים שנלמדו

משלח יד - המדריך לאמנות \ האמן כמדריך, המדריך כאמן 
 2
סימסטרים, 2 ש"ש     +אימוני הוראה 
שתי   מטרות בבסיס הקורס: האחת, פדגוגית, להקנות לסטודנט כלים לעסוק בהדרכה   בקהילה: בנייה של מערכי שיעור, התמודדות עם מצבים בכיתה, התאמה לצרכי   אוכלוסיה , לשלבי התפתחות ועוד. השנייה : לבחון את הסיכויים, הסיכונים  , והשינויים שעובר מעשה האמנות, ביציאה אל השדה המורחב – הקהילה. נחקור   באמצעות מספר צירים באמנות עכשווית שאלות בדבר היציאה של האמן – שליחתו   החוצה ושליחותו , ונבחן כיצד ניתן ליצור בקהילה .אימוני ההדרכה בשטח יהיו   מנוף לעבודה בפני עצמה, אשר תתבצע בכל מדיה (צילום, וידאו, ספר ועוד  (
המשתתפים בקורס שישלימו את חובותיהם הלימודיים יוכלו לזכות בתעודת מדריך מקצועי מוסמך   בכיר מטעם בית הספר.

. שנה ג - מפגשים

שיח צילום - מפגש מחלקתי

מספר מפגשים בשנה

הסטודנטים במחלקה לצילום יוזמנו להרצאות עם צלמים אורחים וישתתפו בשיחות גלריה בתערוכות בבית הספר. חלק מן המפגשים מיועד להכרות עם תיקי עבודות שיציגו סטודנטים שנה ג, העומדים בפני פרויקט הגמר שלהם. המפגש מעודד שיחה בין סטודנטים מכל השנים ומאפשר לסטודנטים שנה ג, לנסח הרצאה אישית ולבנות פרזנטציה לגוף עבודתם המתהווה, אותו יציגו בסוף השנה בתערוכת יחיד.

הנחייה אישית

10 שעות בשנה

כל סטודנט בשנה ג, יכול לבחור מנחה חיצוני למספר מפגשים בשנה. ניתן לבחור מנחה מבין מורי בית הספר, או בכל אמן-צלם-איש תרבות, שתחומי עשייתו משיקים לתחום שבו עוסק הסטודנט, ויכולים לקדם אותו לקראת תערוכתו בסוף השנה .

  • בוגריה הטריים של המחלקה לצילום במוסררה חברו יחד לתערוכה קבוצתית בתל אביב בה יוצגו עבודות מתוך פרויקט הגמר שלהם. העבודות יוצגו תוך יצירת חיבורים חדשים בין גופי העבודה השונים המורכבים משפות ותה...
  • רדיו WDR 3  הגרמני הקדיש תכנית שלמה לעבודות של בוגרים ומורים מהמחלקה למוזיקה חדשה במוסררה.איש הרדיו ואמן הסאונד סבסטיאן מייזנר, אף נפגש וראיין את תלמידי המחלקה כחלק מקורס "קידום עצמי".לשמיעת ה...
  • אנחנו שמחים להזמין אתכם לתערוכה "מבעד לקיר זכוכית" שהנחתה חגית מנדל, בוגרת המחלקה לפוטותרפיה במוסררה. בתערוכה יוצגו תוצרים מתוך קבוצת פוטותרפיה בהנחייתה שמשתתפיה היו נערים ונערות עם מוגבלויו...
  • פתיחה: יום שישי 12.10, בשעה 11:00, שכונת מוסררה, ירושליםמוסררה ביה"ס הרב תחומי לאמנות וחברה ע"ש נגר מזמין אתכם לפתיחת שלוש תערוכות חדשות בגלריות השונות. הגלריה החברתית מציינת 50 שנה למחאות החברתיות בע...
  • ברכות למרים נאה, בוגרת מצטיינת של המחלקה לצילום במוסררה, שנבחרה לאחת משבעת האמנים הבריטים המבטיחים וזכתה בפרס מטעם Tiffany & Co. ו Outset Contemporary Art Fund.מרים סיימה את לימודיה במוסררה ב2014 ולאחרונה סיימה ...
חדשות