הרשמה לניוזלטר

להרשמה לניוזלטר

במסגרת פסטיבל מוסררה מיקס #16  

אמנים: שי צבי הורודי, תמר לוינסון, נטע קונס

אוצרת: איילת השחר כהן

התערוכה תעמוד בין התאריכים 5.7 - 24.5 

cards for newsletter

"שלושה אמנים צעירים בודקים את גבולות הצילום באמצעים אנלוגיים ודיגיטליים. בפעולות שהם מבצעים על המדיום יש בבחינת הפניית גב לצילום הישיר וחשיפה של מאחורי הקלעים. התהליכים שהם מייצרים כדי לברוא דימוי צילומי עוברים דרך הגוף הפיזי שלהם, דרך חומרים כימיים והליכים דיגיטליים כאשר התוצר איננו שלם אחד אלא שאריות של דימוי, פרגמנטים, חלקיקים ודגימות. עם זאת, העבודות אינן מתארות עולם מופשט אלא את המציאות עצמה כפי שהם רואים אותה – נבראת באמצעות תהליכים שהם יוצרים במקום סגור (בתוך הגוף, במעבדה הכימית והדיגיטלית, על גבי שולחן), עוברת דרכם ויוצאת אל העולם.

שי צבי הורודי מציג עבודה בשם "פיתוח" הכוללת הדפס כסף ועבודת וידאו ביתית המתעדת פעולה פרפרומטיבית של האמן: הורודי נראה כשהוא יושב בבית קפה, מזמין כוס קפה וכוס מים. בעזרת הוראות שמצא באינטרנט הוא מכין נוזל מאולתר לפיתוח סרטי צילום מאבקת כביסה וויטמין C שהביא איתו בתיק. כשהנוזל מוכן הוא מכניס אותו לפיו עם פיסה של סרט צילום שחור-לבן שצילם קודם לכן. לדבריו, הפה כחלל סגור מאפשר את ההפרדה בין פנים לחוץ, ההכרחית לתהליך הצילומי.
בפעולת פיתוח הסרט הופך הורודי את גופו לכלי קיבול של ריאקציה כימית שיש בה סיכון למערכת העיכול. פעולת הפיתוח מתרחשת במרחב הציבורי, במקום רועש וכשהאמן נתון למבטי הציבור; עם זאת, זוהי פעולה פנימית וסודית המתקבלת בווידאו כחלק מאיזו שגרה יומית. לצד הסרט מוצג התצלום שהתקבל מן הסרט שפותח בפיו של האמן והודפס על נייר צילום בהדפס כסף.

נטע קונס מייצרת מערכות של קידוד צורני המתייחסות על המציאות ועל ההשתקפויות שלה בהדפסות צילומיות. בעזרת דגימות צבע שהיא לוקחת מדימויים צילומיים ומאובייקטים בעולם היא מייצרת פלטה צבעונית דיגיטלית ומודפסת, כאשר את הניירות שהתקבלו היא חותכת לפסים ואורגת.
בתערוכה מציגה קונס את "Landscapes", מיצב שנוצר בפעולת שזירה עמלנית של פסי הצילום אל תוך רשת מצוירת. השזירה הידנית מחליפה את המחט בפעולת הרקמה המסורתית של טכניקת הגובלן – שטיח מצויר הארוג שתי וערב .
האיבר הראשון של המיצב הוא משטח צילומי ארוג שצבעו נדגם מתוך הגלריה באופן המנכיח את הפיקסלים כחלק מהעולם הממשי וביחס לקיר ההיסטורי של הגלריה, כאשר חלקה השני של העבודה מתייחס לתוכנית אוטופית של עיירה בארצות הברית.
שני חלקי העבודה, ההיסטורי והאוטופי, נפגשים על הקיר הכפול הממוסגר בקשתות אבן ויוצרים מעין תעתוע של מראות הנשקפים דרך זוג חלונות אוריינטלים. האיבר השלישי של המיצב הוא פרגמנט תלוש של נוף ירוק הבנוי מרשת צבועה ומחומר צילומי.

תמר לוינסון רואה את הצילום כפעולה גופנית ואת הדימוי הצילומי כשלוחה של החומר. בעבודותיה, הגוף וחומרי הצילום באים במגע ישיר ויוצרים העתק יחידאי או מעין היבריד של גוף-צילום. חומרי גוף והפרשות הבאים מגופה שלה – כגון רוק, עור ושיער – מתערבבים עם חומרי הצילום, כאשר נייר הצילום משמש כמצע רגיש המגיב למשטחי הגוף הבאים אתו במגע, כך שהדימוי המתקבע סופית על גבי נייר הצילום הוא מעין שריד או הטבעה של הגוף הפיזי.
לוינסון מציגה בתערוכה את "הצילום מתגעגע לחומר", עבודת קיר המשלבת ווידיאו, טקסטים ותצלומים. בווידאו נראה התהליך שבו היא מורחת את פניה בחומר שמנוני ומטביעה אותם בנייר הצילום. האור האדום של חדר החושך הופך את התהליך לאירוע דרמטי, לטקס סודי וחושני. הטקסטים הם מיקס של מושגים מעולם הצילום המקבלים האנשה, והתצלומים נוצרו בשילוב הגוף הפיזי של האמנית.
גוף עבודתה של לוינסון עוסק בעולם הפנימי של חדרי החושך בהם הגוף אינו מתפקד רק כחומר המוטבע בנייר. הוא גם מחולל תנועה ומקשר בין התודעה הפרטית להיסטוריה של הצילום."

איילת השחר כהן, 2016
חדשות