הרשמה לניוזלטר

נגישות

חזרה לדף תערוכות קודמות - הגלריה החברתית

חמישה מבטים על המחאה החברתית בישראל
אוצר- אייל בן-דוב
התערוכה מוסרררוטשילד מציגה את המחאה החברתית של קיץ 2011 מנקודת מבטם של חמישה צלמים.


חמישה צלמים דוקומנטריים העוסקים בצילום עיתונות ותיעודי מגאזיני. דור חדש של צלמים דוקומנטריים הרואים את עצמם  אמנים לכל דבר. התערוכה  המחדדת את הראייה האישית של כל צלם חושפת פן אחר של המחאה החברתית. פן נסתר יותר, קודר וסובייקטיבי המביע תחושות חזקות ועמוקות.
הזויות בלשון עכשווית.

אלדד רפאלי מציג פסיפס של מבטים קרובים במיוחד. הוא מתקרב לאנשים, חפצים , אורות וצללים במאהל המחאה בשדרות רוטשילד. יום ולילה מתערבבים בהדפסות שחור לבן קודרות ומאיימות. פרצופים צפופים, מתוחים, ממוסגרים בלחץ בפריים המצלמה. נדמה שאנו צופים באירוע טראגי. כובע בודד יושב על כורסא, אוהל מקופל בוהק בחשיכה. הזיה סוריאליסטית חלומית המצביעה על מציאות המקבילה לאירועים הסוערים מסביב.
ורד שדות הקרובה במבטה לזה של אלדד מקצינה אותו יותר. בעדשה רחבה במיוחד היא מתקרבת לאנשים עד לכדי מרחק נגיעה. העדשה יוצר עיוותים מוזרים היוצרים מצב קיצוני של הזיה. פרצופים מרוחים בצידי התמונה, הקרוב נראה מוגדל והרחוק מוקטן. ורד מתמקדת בילדים קטנים הנראים עוברים מסע של סבל ויסורים. ילד מעוות שוכב בין זרועות אביו. עוד אחד מחזיק מצלמה בזוית חדה מלמעלה. פרצוף ירח של ילדה בוהה בנוף הלילי המוזר בו מצטופפים מאות אנשים, כלב אלים משוטט לו מפוחד.
המחאה נראית  כאן כמו קרקס מטורף וכאוטי של דמויות משונות בהבעות פנים מוקצנות עד אימה.
אדי גרלד מתרחק דווקא מההמון הסוער אל השוליים השקטים של האירוע.  זקן שוכב לו על ספסל כשברקע המאהלים המהבילים באור הצהוב של הלילה. זוג אוהבים מוזר מחזיק לב אדום. עיני האשה מכוסות, מובלת על ידי גבר שחור, נראים משחקים במשחק אהבה משעשע כשברקע המולה ורעש.
זוג צעיר מתנשק באמצע שדרה גדולה, ריקה ממכוניות. מאחוריהם צועדים מפגינים. מזכיר מאד את צילומו המפורסם של אלפרד אייזנשטיין, נשיקה של חייל אמריקאי לאהובה. נשיקה של אחרי מלחמה.
אדי משחק עם הייקון הצילומי המפורסם וחושף ציניות משועשעת ביחס לאירועים הסוערים שברקע.
נינו הרמן מציג חבורות חבורות יושבים בדיונים האינסופיים אל תוך הלילה. סביב מנורות קטנות, פנסים ומקרנים. אנו רואים את מדורת השבט . כמו בתנועת נוער הציבור הישראלי חג במעגלים סביב עצמו.
מבטו העדין והרגיש של נינו, בצבעים פסטליים יפים כבציור פלמי מרוחק. האירועים מקבלים גוון אינטימי, קרוב ואוהב.
יובל טבול  מציג דיוקנאות קרובים במיוחד של מנהיגי המחאה. בטיפול אגרסיבי של חומרי הצילום. צילומי תקריב מפחידים המדגישים כל קמט, נקודת חן, גלגל עין. דרך תוכנת הפוטושופ המטשטשת ומחדדת במיוחד. ועד להדפסות גדולות בשינויי צבע. אנו מתבוננים בדפני ליף, רגב קונטס, סתיו שפיר, איציק שמולי ועוד צעירים, כרוחות רפאים מבהילות ומבוהלות. כערפדים מוזרים, ראשים  כרותים מרחפים בחלל הגלריה, מייצרים אימה ופחד. אמירה בוטה וכואבת כמטפורה של מוות בספירה החברתית.
אני נזכר בדיוקנאות הקומונה הצרפתית שהוצאה להורג בנסיון המהפיכה הכושל במאה ה19.

התערוכה מוסרררוטשילד היא תערוכה בועטת הזועקת לחלל הגלריה את מבטם האישי של חמישה צלמים תיעודיים. אשר הופכים את מעשה התיעוד לאמנות אכספרסיבית חזקה, המייצרת אמירה הזויה כמו סוריאליסטית, במציאות ישראלית לא פחות הזויה, כואבת, כאוטית, ואוהבת, המשוועת לריפוי.

  • כחלק משיתוף הפעולה בין ביה"ס מוסררה והמכון הצרפתי בירושלים, יתקיים מפגש אישי עם האמנים הצרפתיים טומא גובאן ותומאס האוסר שהגיע לארץ מצרפת במיוחד לפסטיבל מוסררהמיקס.גובן הוא מוזיקאי שיופיע במס...
  • ריאיון מאת נדב נוימן (TIMEOUT) עם האמנית אנה דוק הא־ג'ורדן שהגיע לארץ להציג בפסטיבל מוסררה מיקס. "יש מעט מאוד אנשים בישראל שמורשים לצלול בים המלח, ומעט מאוד אנשים שמצטרפים לצלילות עם צוללי י...
  • ביום האחרון פסטיבל מוסררה מיקס (יום חמישי, 30.5.19) נקיים יום עיון בקמפוס המקצועי של מוסררה – בית קנדה, רח' שבטי ישראל 22. נתכנס למפגש עם אנשי אקדמיה, טיפול ויוצרים מישראל ומחו"ל סביב שאלות של הגיר...
  • הצטרפו לסדנת היכרות עם תוכנת הRhino 3 - . התכנה מיועדת לכל מי שרוצה טעימה מתחום המידול והדפסת תלת ממד. בסדנה נעצב ונייצר תבניות לחיתוך עוגיות שבעזרתם נאפה זיכרונות מתוקות לפי העיצוב שתבחרו.לא נדרש ...
  • אנו שמחים להזמינכם למפגש מתעניינים במחלקה לפוטותרפיה שיתקיים ביום רביעי, 5.6.19 בשעה 18:30. המפגש יתקיים בביה"ס מוסררה- רח' הע"ח 9, שכונת מוסררה, ירושלים.לפרטים נוספים והרשמה natalyal@musrara.co.il ,02-6286519.המפגש ...
חדשות