הרשמה לניוזלטר

נגישות

חזרה לדף תערוכות קודמות - הגלריה החברתית

חמישה מבטים על המחאה החברתית בישראל
אוצר- אייל בן-דוב
התערוכה מוסרררוטשילד מציגה את המחאה החברתית של קיץ 2011 מנקודת מבטם של חמישה צלמים.


חמישה צלמים דוקומנטריים העוסקים בצילום עיתונות ותיעודי מגאזיני. דור חדש של צלמים דוקומנטריים הרואים את עצמם  אמנים לכל דבר. התערוכה  המחדדת את הראייה האישית של כל צלם חושפת פן אחר של המחאה החברתית. פן נסתר יותר, קודר וסובייקטיבי המביע תחושות חזקות ועמוקות.
הזויות בלשון עכשווית.

אלדד רפאלי מציג פסיפס של מבטים קרובים במיוחד. הוא מתקרב לאנשים, חפצים , אורות וצללים במאהל המחאה בשדרות רוטשילד. יום ולילה מתערבבים בהדפסות שחור לבן קודרות ומאיימות. פרצופים צפופים, מתוחים, ממוסגרים בלחץ בפריים המצלמה. נדמה שאנו צופים באירוע טראגי. כובע בודד יושב על כורסא, אוהל מקופל בוהק בחשיכה. הזיה סוריאליסטית חלומית המצביעה על מציאות המקבילה לאירועים הסוערים מסביב.
ורד שדות הקרובה במבטה לזה של אלדד מקצינה אותו יותר. בעדשה רחבה במיוחד היא מתקרבת לאנשים עד לכדי מרחק נגיעה. העדשה יוצר עיוותים מוזרים היוצרים מצב קיצוני של הזיה. פרצופים מרוחים בצידי התמונה, הקרוב נראה מוגדל והרחוק מוקטן. ורד מתמקדת בילדים קטנים הנראים עוברים מסע של סבל ויסורים. ילד מעוות שוכב בין זרועות אביו. עוד אחד מחזיק מצלמה בזוית חדה מלמעלה. פרצוף ירח של ילדה בוהה בנוף הלילי המוזר בו מצטופפים מאות אנשים, כלב אלים משוטט לו מפוחד.
המחאה נראית  כאן כמו קרקס מטורף וכאוטי של דמויות משונות בהבעות פנים מוקצנות עד אימה.
אדי גרלד מתרחק דווקא מההמון הסוער אל השוליים השקטים של האירוע.  זקן שוכב לו על ספסל כשברקע המאהלים המהבילים באור הצהוב של הלילה. זוג אוהבים מוזר מחזיק לב אדום. עיני האשה מכוסות, מובלת על ידי גבר שחור, נראים משחקים במשחק אהבה משעשע כשברקע המולה ורעש.
זוג צעיר מתנשק באמצע שדרה גדולה, ריקה ממכוניות. מאחוריהם צועדים מפגינים. מזכיר מאד את צילומו המפורסם של אלפרד אייזנשטיין, נשיקה של חייל אמריקאי לאהובה. נשיקה של אחרי מלחמה.
אדי משחק עם הייקון הצילומי המפורסם וחושף ציניות משועשעת ביחס לאירועים הסוערים שברקע.
נינו הרמן מציג חבורות חבורות יושבים בדיונים האינסופיים אל תוך הלילה. סביב מנורות קטנות, פנסים ומקרנים. אנו רואים את מדורת השבט . כמו בתנועת נוער הציבור הישראלי חג במעגלים סביב עצמו.
מבטו העדין והרגיש של נינו, בצבעים פסטליים יפים כבציור פלמי מרוחק. האירועים מקבלים גוון אינטימי, קרוב ואוהב.
יובל טבול  מציג דיוקנאות קרובים במיוחד של מנהיגי המחאה. בטיפול אגרסיבי של חומרי הצילום. צילומי תקריב מפחידים המדגישים כל קמט, נקודת חן, גלגל עין. דרך תוכנת הפוטושופ המטשטשת ומחדדת במיוחד. ועד להדפסות גדולות בשינויי צבע. אנו מתבוננים בדפני ליף, רגב קונטס, סתיו שפיר, איציק שמולי ועוד צעירים, כרוחות רפאים מבהילות ומבוהלות. כערפדים מוזרים, ראשים  כרותים מרחפים בחלל הגלריה, מייצרים אימה ופחד. אמירה בוטה וכואבת כמטפורה של מוות בספירה החברתית.
אני נזכר בדיוקנאות הקומונה הצרפתית שהוצאה להורג בנסיון המהפיכה הכושל במאה ה19.

התערוכה מוסרררוטשילד היא תערוכה בועטת הזועקת לחלל הגלריה את מבטם האישי של חמישה צלמים תיעודיים. אשר הופכים את מעשה התיעוד לאמנות אכספרסיבית חזקה, המייצרת אמירה הזויה כמו סוריאליסטית, במציאות ישראלית לא פחות הזויה, כואבת, כאוטית, ואוהבת, המשוועת לריפוי.

  • ביה"ס מוסררה גאה להציג את תערוכת הגמר השנתית של הבוגרים והבוגרות הטריים!טקס סיום הלימודים ופתיחת התערוכה יתקיים ביום חמישי, 23.7 בשעה 19:30, בגן ג'אנט - מאחורי הבנין ההסטורי, רח' הע"ח 9.הבוגרים המציגי...
  • עולם גדול, טבע דומם, טבע ער, ערב טוב.אנחנו מודאגות ומודאגים אך בשלוות נפש. נסגרנו בין ארבעה קירות ורמקולים, חששנו מצמצום ההתקהלות, נחרדנו מהיעדר החיכוך, אך באותה נשימה כל הסיפור די מצא בעינינו חן...
  • ברכות לעמוס פלד, בוגר המחלקה לאמנות מדיה-חדשה, שהתקבל ללימודים לתואר שני באקדמיה המלכותית לאמנות בהאג, בתכנית ללימודי מדע-אמנות.עמוס הוא אמן פעיל העוסק בתחום האלקטרו-אקוסטי. עבודותיו מתמקדות ב...
  • הספר "עומק שדה" נכתב ונערך בידי מרצים מן המחלקה לפוטותרפיה בביה"ס מוסררה בשיתוף מומחים נוספים. הספר מדגים מודלים חדשניים לשימוש במצלמה בפרקטיקות טיפוליות ובתהליכי צמיחה ושינוי, ומשקף את התפתח...
  • ההרשמה ללימודים בביה"ס מוסררה לאמנות ולחברה לשנה"ל תשפ"א בעיצומה! בואו ללמוד במסגרת חמש תכניות הלימוד שלנו: המחלקה לצילום המחלקה משלבת לימודי צילום, וידיאו, אמנות וקידום עצמי. המדיום הציל...
חדשות