הרשמה לניוזלטר

נגישות

לימודים מתקדמים - מוזיקה אקספרמנטלית ואמנות הסאונד

התכנית ללימודים מתקדמים במוזיקה אקספרמנטלית ואמנות הסאונד בבית הספר לאמנות מוסררה היא תכנית ייחודית וראשונה מסוגה בארץ. התוכנית מתמקדת בפיתוח והקניית מנעד רחב של כלים ליוצרים הרואים בתחום זה את מרכז העשייה האמנותית שלהם. התוכנית משלבת באופן אינטגרטיבי את תחומי הקומפוזיציה ואמנות הסאונד, הביצוע המודרני והתאוריה הביקורתית במטרה לחשוף את הסטודנטים לתכנים פורצי גבולות בתחום.

התוכנית מיועדת עבור יוצרים מדיסציפלינות שונות - מוסיקאים, מלחינים, אמני סאונד וכן יוצרים מתחומי האמנות הפלסטית, מדיה דיגיטלית ואחרים - החוקרים את הקצוות הרדיקלים של הצליל העכשווי, ומעוניינים לפתח ולשכלל את שפתם האמנותית במסגרת יצירתית ואינטלקטואלית מאתגרת.

תכנית הלימודים בנויה במתכונת של ארבעה סמסטרים ומשלבת בין מספר יחידות תוכן מרכזיות: לימודי קומפוזיציה, תאוריה ביקורתית, כמו גם התייחסות סאונד בחלל מן הזווית של האמנות הפלסטית. בנוסף מציעה התוכנית קורסים וסדנאות בתחומים רבים דוגמת אופרה ותאטרון-מוזיקה, יחסי צליל-דימוי-טקסט, סאונד ומקום, אמנות רדיו, תיווי מודרני, טכניקות אינסטרומנטליות מורחבות, מוזיקה דיגיטלית וכן תחנת מחקר בין-לאומית למוזיקה אנלוגית המבוססת על סינתיסייזר אנלוגי מודולארי, מעבדת לבניה ועיצוב מעגלים ועבודה עם המדיום המגנטי DIY.


התכנית כוללת תצוגה בתערוכות והשתתפות פעילה בפרויקטים בשדה האמנותי בזירה המקומית והבינלאומית.

צוות המרצים מורכב מכמה מאמני הסאונד והמוסיקאים הניסיוניים הבולטים בארץ, כולם בעלי ניסיון מקומי ובין-לאומי עשיר. בראש התוכנית עומדת המלחינה קיקי קרן-הוס, העוסקת בשילוב בין מוזיקה אקוסטית ואלקטרו-אקוסטית, באופרה ובתאטרון-מוזיקה וביחסי הגומלין בין מדיות אמנותיות שונות. כמו כן חברים בצוות המרצים דר' יוני ניב, מלחין, אמן סאונד וחוקר, דן וינשטיין, צ'לן ומוסיקאי רב גוני המופיע הן כסולן והן כנגן מוזיקה חדישה בישראל ובעולם; ערן זקס, בעל תואר שני באמנות סאונד ותלמידם של כמה מן האמנים החלוצים בתחום, הגבוה תום סולובייצ'יק מבצע, מלחין ואמן סאונד בעל תואר שני בסאונד ארט מהאוניברסיטה לאמנויות, לונדון.

בנוסף לצוות המרצים הקבועה במחלקה, משתפת התוכנית פעולה עם מספר רב של אוצרים, אמנים אורחים, גופי-ביצוע וגלריות בארץ ובעולם. בשלושת שנות פעילותה התארחו בתוכנית, בין היתר, היוצרים מורטון סובוטניק ו ג׳ואן לה ברברה , המלחין ואמן הסאונד ניק קולינס , המלחינה אנאה לוקווד ואמן הסאונד והתיאורטיקן ברנדון לבל.

מתוך עבודות הגמר של אביגיל עמנואל, לארס סרגל ועופר טיסר

במהלך יולי 2017 התקיימה סדנת קיץ משותפת לסטודנטים ומרצים מן התכנית ביחד עם סטודנטים ומרצים מן האקדמיה לאמנויות של ברגן וכן תוכנית הסאונד ארט של London College of Communication. סדנת המשך תתקיים ביוני השנה בלונדון בהשתתפות סטודנטים משלשת המוסדות.  כמו כן, יש לציין את תכנית הרזידנסי המתקיימת ב מרכז לאמנות דיגיטלית בחולון המאפשרת לסטודנטים ללמוד, לעבוד, לשתף פעולה עם קבוצות האמנים הפעילות במקום. במרכז מתקיימת תערוכת האמצע של התוכנית.


בהתאם לרוח בית הספר מוסררה, אנו רואים בקשרי האמן-קהילה חלק משמעותי מתכנית פועלים בקהילה תוך ליווי והנחיה של סגל התכנית.
  • שירה חֹרש, בוגרת המחלקה לצילום במוסררה, הוציאה לאחרונה ספר שירה חדש בשם11:11. שיריה של חֹרש מביאים אל השירה העברית דבר שאיננו שכיח בה דיו: את מסע החיפוש הרוחני. זו שירה שמבלי לוותר על האחיזה בכאן ו...
  • אנו שמחים לבשר כי קרן התרבות אמריקה-ישראל החליטה להעניק מלגת הצטיינות למתן גאפל, בוגר המחלקה לצילום, על עבודת הגמר שהציג במסגרת תערוכת בוגרים 2018.המלגה תומכת בתלמידים מצטיינים מכל רחבי הארץ בתח...
  • רדיו WDR 3  הגרמני הקדיש תכנית שלמה לעבודות של בוגרים ומורים מהמחלקה למוזיקה חדשה במוסררה.איש הרדיו ואמן הסאונד סבסטיאן מייזנר, אף נפגש וראיין את תלמידי המחלקה כחלק מקורס "קידום עצמי".לשמיעת ה...
  • פתיחה: יום שישי 12.10, בשעה 11:00, שכונת מוסררה, ירושליםמוסררה ביה"ס הרב תחומי לאמנות וחברה ע"ש נגר מזמין אתכם לפתיחת שלוש תערוכות חדשות בגלריות השונות. הגלריה החברתית מציינת 50 שנה למחאות החברתיות בע...
חדשות