הרשמה לניוזלטר

נגישות

הפוטותרפיה, שימוש בצילום ככלי טיפולי, הוא תחום הנעזר בצילום פעיל ובעבודה עם תצלומים בכדי לעודד ולאפשר צמיחה פסיכולוגית.

ייחודו של השימוש בצילום ככלי בתהליך הטיפולי מתבטא בעבודה הרגשית והחווייתית סביב הצילום, עבודה לה שותפים המטפל והמטופל. האפשרות של המטופל לבחור דימויים ולתעד אותם משקפת את נקודת מבטו האישית ואת מצבו הרגשי, חושפת תכנים רגשיים ומאפשרת מגע עם היבטים שונים ומגוונים של החוויה.

בעקבות ההתפתחויות הטכנולוגיות בשנים האחרונות, הפך הצילום נגיש וזמין לרבים, ושפת הצילום הפכה מוכרת לכל. במקביל, הולך ומתפתח גם השימוש הייעודי בצילום כערוץ טיפולי וככלי עזר במסגרת הטיפול הנפשי.

השימוש בצילום בתהליך הטיפולי נעשה במספר אופנים: הדימויים המצולמים – הן תצלומים אישיים של המטופל (תצלומים שצולמו על ידו או בידי אחרים) והן תצלומים שצולמו על ידי צלמים זרים – משמשים כחומר השלכתי, המבטא תכנים רגשיים עמוקים, המעובדים בתהליך הטיפולי. נעשית גם עבודה עם תצלומי עבר ממאגר התמונות המשפחתי ומאלבומי המשפחה, כאמצעי להעלאת תכנים רגשיים ונושאים הקשורים ביחסים במשפחה, בהעברה בין-דורית ועוד. צילום פעיל משמש לתיעוד חזותי ולחקירה של נושאים שונים המעסיקים את המטופל ביחס לעצמו ולסביבתו.

איריס פשדצקי מיכל פאתל מפות מנטליות 2018מיכל פתאל, מפה פסיכו-גאוגרפית מתוך סדנה בהנחיית איריס פשדצקי

לשימוש בצילום בתהליך הטיפולי יתרונות רבים:
לצילום פוטנציאל רב ליצירת מגע וחיבור למאגר התכנים הרגשיים והזיכרונות, המודעים והלא-מודעים, של האדם. הצילום מאפשר התוודעות של המטופל אל החלקים השונים של העצמי באמצעות מלאכת הצילום והתצלומים שהוא יוצר.
הצילום מאפשר ביטוי יצירתי, הוא מעורר השראה לכתיבה וליצרת אמנות פלסטית, ואף משמש לפיתוח דרמטי ותנועתי. כל אלה מעמיקים את העבודה בצילום בהקשריו הרגשיים, דבר התורם גם הוא לצמיחה הפסיכולוגית.
הצילום מאפשר יצירת תקשורת לא מילולית המקלה על עבודה עם קבוצות אוכלוסייה המתקשות, מסיבות שונות, בתקשורת ובהבעה מילולית.
הצילום הפעיל, הכולל החזקה ותפעול של המצלמה וההתבוננות דרכה על העולם שסביב, מחזקים את תחושת הביטחון במפגש עם העולם ובהתבוננות על תמות רגשיות שונות.

הפוטותרפיה מספקת מענה לטווח רחב של קשיים רגשיים וכן לעבודה עם טווח גילאים גדול, החל בגיל הגן וכלה בבני הגיל השלישי, אשר מוצאים בדרך עבודה זו מענה מדויק ומיטיב לצרכיהם הרגשיים בשלב התפתחותי זה (קישור ליום העיון בנושא פוטורתפיה עם בני הגיל השלישי). השימוש בצילום ככלי טיפולי נמצא בשימוש בטיפול פרטני וקבוצתי, בסדנאות קצרות מועד ובתהליכים טיפוליים ארוכי טווח.

לעוסקים בפוטותרפיה ביקוש רב במגוון מסגרות: בתחום בריאות הנפש, בחינוך המיוחד, במסגרות שיקום פיזי ונפשי, בקרב ילדים ונוער בסיכון, בטיפול ושיקום נפגעי התמכרויות, במרכזי טיפול בטראומה, במרכזי הורים-ילדים, ככלי בהנחיית קבוצות, ועוד.

בזכות עבודתם המוערכת של סטודנטים ובוגרי המחלקה, נוצר ביקוש לאנשי מקצוע נוספים שהתמחו בפוטותרפיה, ובוגרי המסלול משתלבים היטב במסגרות שונות ברחבי הארץ.

נעמה עמירב פרויקט גמר 3 איילת השחר הכהןנעמה עמירב פרוייקט סיום במסגרת הקורס "לטפל בצילום" בהנחיית איילת השחר כהן
  • כחלק משיתוף הפעולה בין ביה"ס מוסררה והמכון הצרפתי בירושלים, יתקיים מפגש אישי עם האמנים הצרפתיים טומא גובאן ותומאס האוסר שהגיע לארץ מצרפת במיוחד לפסטיבל מוסררהמיקס.גובן הוא מוזיקאי שיופיע במס...
  • ריאיון מאת נדב נוימן (TIMEOUT) עם האמנית אנה דוק הא־ג'ורדן שהגיע לארץ להציג בפסטיבל מוסררה מיקס. "יש מעט מאוד אנשים בישראל שמורשים לצלול בים המלח, ומעט מאוד אנשים שמצטרפים לצלילות עם צוללי י...
  • ביום האחרון פסטיבל מוסררה מיקס (יום חמישי, 30.5.19) נקיים יום עיון בקמפוס המקצועי של מוסררה – בית קנדה, רח' שבטי ישראל 22. נתכנס למפגש עם אנשי אקדמיה, טיפול ויוצרים מישראל ומחו"ל סביב שאלות של הגיר...
  • הצטרפו לסדנת היכרות עם תוכנת הRhino 3 - . התכנה מיועדת לכל מי שרוצה טעימה מתחום המידול והדפסת תלת ממד. בסדנה נעצב ונייצר תבניות לחיתוך עוגיות שבעזרתם נאפה זיכרונות מתוקות לפי העיצוב שתבחרו.לא נדרש ...
  • אנו שמחים להזמינכם למפגש מתעניינים במחלקה לפוטותרפיה שיתקיים ביום רביעי, 5.6.19 בשעה 18:30. המפגש יתקיים בביה"ס מוסררה- רח' הע"ח 9, שכונת מוסררה, ירושלים.לפרטים נוספים והרשמה natalyal@musrara.co.il ,02-6286519.המפגש ...
חדשות