הרשמה לניוזלטר

נגישות

הפוטותרפיה, שימוש בצילום ככלי טיפולי, הוא תחום הנעזר בצילום פעיל ובעבודה עם תצלומים בכדי לעודד ולאפשר צמיחה פסיכולוגית.

ייחודו של השימוש בצילום ככלי בתהליך הטיפולי מתבטא בעבודה הרגשית והחווייתית סביב הצילום, עבודה לה שותפים המטפל והמטופל. האפשרות של המטופל לבחור דימויים ולתעד אותם משקפת את נקודת מבטו האישית ואת מצבו הרגשי, חושפת תכנים רגשיים ומאפשרת מגע עם היבטים שונים ומגוונים של החוויה.

בעקבות ההתפתחויות הטכנולוגיות בשנים האחרונות, הפך הצילום נגיש וזמין לרבים, ושפת הצילום הפכה מוכרת לכל. במקביל, הולך ומתפתח גם השימוש הייעודי בצילום כערוץ טיפולי וככלי עזר במסגרת הטיפול הנפשי.

השימוש בצילום בתהליך הטיפולי נעשה במספר אופנים: הדימויים המצולמים – הן תצלומים אישיים של המטופל (תצלומים שצולמו על ידו או בידי אחרים) והן תצלומים שצולמו על ידי צלמים זרים – משמשים כחומר השלכתי, המבטא תכנים רגשיים עמוקים, המעובדים בתהליך הטיפולי. נעשית גם עבודה עם תצלומי עבר ממאגר התמונות המשפחתי ומאלבומי המשפחה, כאמצעי להעלאת תכנים רגשיים ונושאים הקשורים ביחסים במשפחה, בהעברה בין-דורית ועוד. צילום פעיל משמש לתיעוד חזותי ולחקירה של נושאים שונים המעסיקים את המטופל ביחס לעצמו ולסביבתו.

איריס פשדצקי מיכל פאתל מפות מנטליות 2018מיכל פתאל, מפה פסיכו-גאוגרפית מתוך סדנה בהנחיית איריס פשדצקי

לשימוש בצילום בתהליך הטיפולי יתרונות רבים:
לצילום פוטנציאל רב ליצירת מגע וחיבור למאגר התכנים הרגשיים והזיכרונות, המודעים והלא-מודעים, של האדם. הצילום מאפשר התוודעות של המטופל אל החלקים השונים של העצמי באמצעות מלאכת הצילום והתצלומים שהוא יוצר.
הצילום מאפשר ביטוי יצירתי, הוא מעורר השראה לכתיבה וליצרת אמנות פלסטית, ואף משמש לפיתוח דרמטי ותנועתי. כל אלה מעמיקים את העבודה בצילום בהקשריו הרגשיים, דבר התורם גם הוא לצמיחה הפסיכולוגית.
הצילום מאפשר יצירת תקשורת לא מילולית המקלה על עבודה עם קבוצות אוכלוסייה המתקשות, מסיבות שונות, בתקשורת ובהבעה מילולית.
הצילום הפעיל, הכולל החזקה ותפעול של המצלמה וההתבוננות דרכה על העולם שסביב, מחזקים את תחושת הביטחון במפגש עם העולם ובהתבוננות על תמות רגשיות שונות.

הפוטותרפיה מספקת מענה לטווח רחב של קשיים רגשיים וכן לעבודה עם טווח גילאים גדול, החל בגיל הגן וכלה בבני הגיל השלישי, אשר מוצאים בדרך עבודה זו מענה מדויק ומיטיב לצרכיהם הרגשיים בשלב התפתחותי זה (קישור ליום העיון בנושא פוטורתפיה עם בני הגיל השלישי). השימוש בצילום ככלי טיפולי נמצא בשימוש בטיפול פרטני וקבוצתי, בסדנאות קצרות מועד ובתהליכים טיפוליים ארוכי טווח.

לעוסקים בפוטותרפיה ביקוש רב במגוון מסגרות: בתחום בריאות הנפש, בחינוך המיוחד, במסגרות שיקום פיזי ונפשי, בקרב ילדים ונוער בסיכון, בטיפול ושיקום נפגעי התמכרויות, במרכזי טיפול בטראומה, במרכזי הורים-ילדים, ככלי בהנחיית קבוצות, ועוד.

בזכות עבודתם המוערכת של סטודנטים ובוגרי המחלקה, נוצר ביקוש לאנשי מקצוע נוספים שהתמחו בפוטותרפיה, ובוגרי המסלול משתלבים היטב במסגרות שונות ברחבי הארץ.

נעמה עמירב פרויקט גמר 3 איילת השחר הכהןנעמה עמירב פרוייקט סיום במסגרת הקורס "לטפל בצילום" בהנחיית איילת השחר כהן
  • במהלך תערוכת הבוגרים, אנחנו גאים להזמין אתכם לסדרה של ארועים והופעות של בוגרי המחלקה למוזיקה חדשה - 14.7 20:00 מערכות לא יציבות - סיום קורס יצירתיות צלילית בחשמל ועוד סיבה להופיע בחלל; עמר גולדבר...
  • בית ספר מוסררה פותח את שעריו ומזמין אתכם לקחת חלק בחוויה אמנותית עשירה המתרחשת בלב ירושלים. היחידה ללימודי חוץ של בית הספר מציעה מגוון אפשרויות להעמקה והעשרה אמנותית לכל אחד ואחת ובכל גיל!ההרש...
  • ביה"ס מוסררה לאמנות ולחברה ע"ש נגר גאה להציג את תערוכת הגמר השנתית של בוגרי ביה"ס הטריים. אירוע פתיחה וטקס הסיום יתקיימו בתאריך 11.7 בשעה 19:30.שעות פתיחת התערוכה:ימים א'-ה' בין השעות 10:00-19:00יום ו' ב...
  • הספר "עומק שדה" נכתב ונערך בידי מרצים מן המחלקה לפוטותרפיה בביה"ס מוסררה בשיתוף מומחים נוספים. הספר מדגים מודלים חדשניים לשימוש במצלמה בפרקטיקות טיפוליות ובתהליכי צמיחה ושינוי, ומשקף את התפתח...
  • המכינה לעיצוב, אמנות ותקשורת חזותית של ביה"ס מוסררה מיועדת למועמדים בתהליך הקבלה ללימודים גבוהים באמנות ועיצוב. המכינה תעניק לתלמידים כלים מעשיים לשיפור יכולותיהם כאמנים ומעצבים ותדריך אותם ...
חדשות