צור קשר

הרשמה לניוזלטר

נגישות

שנת הלימודים הראשונה מקנה ידע בסיסי בתחומי הצילום השונים, מעודדת את הסטודנט ליוזמה אישית ותומכת במשמעת עצמית והקניית הרגלי עבודה תוך התמודדות עם משימות ומציאת פתרונות מקוריים. בשנה זו יוקנו ידיעות ומושגים בסיסיים בתחום העיוני והמעשי תוך ביסוסה של שפה צילומית ופיתוח יכולת לביטוי אישי. הלימודים בשנה א כוללים מערכת של סדנאות מעשיות , לימודי תוכנה, קורסי הנחייה  ולימודים עיוניים.

תולדות הצילום וקריאה בטקסטים / רועי בושי 
הקורס יסקור באופן כרונולוגי את ההתפתחות הצילום משנות ה-30 של המאה התשע-עשרה ועד לראשית המאה העשרים, תוך התייחסות להתפתחויות הטכנולוגיות והשפעתן על סגנונות וגישות צילומיות שונות. יודגשו קורותיהם של צלמים מרכזיים בכל תקופה וניסיונותיהם לפרוץ מעבר לגבולות המדיום. כמו-כן, נדון כיצד השפיע והושפע הצילום ממגמות חברתיות וכלכליות. במהלך הקורס תתורגל קריאה ביקורתית בטקטסים .  

תולדות האמנות / עירית כרמון
הקורס הינו מבוא לשפת האמנות החזותית. צירו המרכזי יתמקד באופני ייצוג הגוף האנושי תוך התייחסות למרחב הדו- מימדי והתלת- מימדי בהקשריהם התרבותיים והרעיוניים. השיעורים העיוניים ילוו בביקורים בתערוכות .
 
צילום אנאלוגי וחדר החושך / יעקב ישראל
בחלקו העיוני של הקורס , ילמדו היסודות הטכניים של הצילום  האנאלוגי : מבנה ודרך פעולה של מצלמות, מדי אור,מכונות הגדלה,מבזקים, מסננים, עדשות, חומרי מעבדה, ניירות וסרטים ועבודה בפורמטים שונים 35 מ"מ ו-6X6 . בחלקו המעשי של הקורס, יוקנה  ידע בהפעלת ציוד צילום, יציאה לצילום,לימוד תהליכי פיתוח והדפסת תמונות בשחור/לבן ורכישת מיומנות טכנית. 
 
יסודות השפה הצילומית / נדב פראנס לבה
העיקרון המנחה של הקורס הוא הצגת הקשר בין האמצעים הטכניים של הצילום לבין הביטויים החזותיים והרעיוניים שלו המייצגים את הבסיס לשפה הצילומית. בסמסטר א' התלמידים יתמודדו עם מושגי יסוד כמו דו-מימד ותלת מימד, מושג הזמן בצילום, תפקידי האור ומשמעויותיו וכמו כן השימוש בפריים הצילומי. בסמסטר ב' התלמידים יישמו את המושגים האלה בעבודה על פרויקט אישי עם דגש על משמעות הבחירה והעריכה. הקורס יתנהל בין מרחבי הצילום האנאלוגי לדיגיטלי, על פי בחירת הסטודנטים.  
 
מבוא לסטודיו / שרון בנטוב / סמסטר א
קורס סטודיו דיגיטאלי, מהווה מבוא לעולם הצילום המבוים. במהלך 13 המפגשים,  נתרגל טכניקות צילום, ושליטה  באביזרי הסטודיו. יילמדו עקרונות הקומפוזיציה בסט המבוים, תכונות האור המובזק והרציף וחבירת כל אלה להדגשת הנושא והאובייקט המצולם תוך שליטה מקסימאלית בתוצאה.
 

black_whiteצילום: אסף אלבוחר

צילום דיגיטאלי ועיבוד תמונה – תוכנת פוטושופ / ליאת אלבלינג
היכרות עם הצילום הדיגיטאלי והעיבוד הממוחשב, הקנייה של ידיעות והבנת אופן ההפעלה של המחשב: הפעלת תוכנות בסיסיות ויישומיות. עיקרו של השיעור הוא הכרות עם תוכנת הפוטושופ המשמשת לעיבוד תמונה ועיצוב, תוך הכוונה לתרגל ולפתח מיומנות לעבודה עם מחשב ככלי עתידי לעשייה יצירתית ומקצועית.
 
המעבדה הדיגיטלית / קרן זלץ
סדנא של מספר מפגשים לעבודה מודרכת במעבדה הדיגיטלית: שימוש בסורקים, בחירת ניירות, הכנת קבצים לקראת הדפסות. הסדנא תתקיים בסמסטר ב. 
 
יומן צילום וסדנא התנסותית / איילת השחר כהן
בסמסטר הראשון יצרו הסטודנטים יומן צילום אישי שיעסוק בביוגרפיה הפרטית, באלבום המשפחה ובמפגשים בין המרחב הפרטי  לציבורי. היומן יבנה מיום ליום דרך משימות קטנות , תוך התחקות אחר תהליכי העבודה בקורסים השונים באמצעות צילומים מגיבים, טקסטים, רישומים  ועוד. כלי הצילום המרכזי בשיעור- מצלמת טלפון.  כל שיעור יפתח בתרגיל התבוננות. בסמסטר השני  יהפוך הקורס למרחב סדנאי, בו יתנסו הסטודנטים בצילום מטופל על פניו השונים. העבודה בקורס היא אישית, אך ינתנו בו גם תרגילים המכוונים לעבודה בצוות.  

מבוא לעריכת וידאו / רן אייזנשטט
הקניית שפה קולנועית דרך עולם הקולנוע הנסיוני, וידאוקליפים וקולנוע דוקמנטרי. במהלך הקורס ירכשו התלמידים כלים לצילום ועריכה בוידאו, ויילמדו התוכנות: Premier, Encore DVD  . לצד תרגילים שונים, יציגו הסטודנטים בסוף השנה, סרט שצילמו וערכו. 
 

studioצילום: שאול אלפייה

צילום וידאו / אריק פוטרמן 
הקורס נועד להעמקת ההכרות הטכנית, המעשית והתיאורטית עם מדיום צילום הוידאו. הקורס יעניק כלים לצילום וידאו דיגיטלי, תאורה וסאונד תוך כדי מחשבה על שימוש בחומרי הגלם, עריכה ותהליך יצירתי מלא של עבודות וידאו ארט וסרטים קצרים בסגונות שונים. במהלך הקורס נצפה וננתח קטעים מתוך סרטים ועבודות וידאו אשר יחשפו את הסטודנטים לסגנונות צילום שונים בתולדות הקולנוע והוידאו ארט.

לימודי מוסררה / דפנה איכילוב / סמסטר ב
הקורס יעסוק בחיבור בין אמנות לקהילה, תוך בחינת ההיסטוריה של שכונת מוסררה, והשפעתה על התפתחותו של בית הספר מוסררה בתוכה. הקןרב יפגיש בין כל הסטודנטים של שנה א' במחלקות השונות מתוך רצון לפתח שיח רב תחומי בנושאים הקשורים לאמנות וחברה
 
אופני יצוג צילום וחלל / אנה ים / סמסטר ב
במהלך הקורס נבחן את התפתחותו של הצילום, מדיום עשיר ומשתנה, כחלק בלתי נפרד מתולדות האמנות והתרבות החזותית העכשווית. בין השאר יבחנו בקורס אופני הבחירה של יצוג צילום והצבתו בחלל. השיעור יכלול עבודה מעשית וביקורת עבודות. בחלקו הני יהפוך הקורס למעבדה ניסויית, בה יבדקו אופציות של תצוגה, הפקה ותלייה. 
 
 
digital
צילום: יותם ואזנה

שנה ג' - קורסים עיוניים 

סדנה רעיונית

 
 2
סמסטרים, 3 ש"ש 
הקורס מהווה המשך לשנתיים של לימודי תולדות הצילום  .
סדנה מתקדמת העוסקת בתיאוריות עכשווית בצילום ובאמנות דרך קריאת טקסטים, הקרנת שקופיות ודיון בכיתה  .
מבין הנושאים הנלמדים יהיו פוסט מודרניזם משנות ה- 80 ואילך, פמיניזם בעידן הפוסט מודרני, מחשבים וטכנולוגיות לקראת המאה ה- 21  .

אמנות עכשווית 
 2
סמסטרים 2 שעות שבועיות 
קורס   תיאורטי העוסק בסקירה של האמנות העכשווית למן האמנות המושגית של שנות   השבעים ועד ימינו. הקורס יעסוק במעבר בין המודרניזם לפוסט-מודרניזם  , ובביטויים של הלכי רוח פוסט מודרניים בעבודות עכשוויות  .  

קידום עצמי 
 2
סמסטרים  , 2 ש"ש 
קורס   זה יספק לסטודנטים בשנתם השלישית, ידע לקידום עצמי בתחום בו יבחרו בצאתם   מבית הספר. דרך שיחות, הרצאות והתנסות, ירכוש הסטודנט את הכלים הדרושים   לנווט את דרכו מחוץ לחממת בית הספר. בין התכנים בקורס- כלים לקידום   באינטרנט, מיפוי חללי תצוגה בתל אביב וירושלים, הכרות עם מילגות ופרסים בארץ ובעולם, קידום יוזמות קבוצתיות, הקמת סטודיו מקצועי, התנהלות כספית ועוד  .


  

שנה ג' – סדנאות חובה

 
הנחיית פרויקט גמר 
 2
סמסטרים, 4 ש"ש 
מטרת   הקורס – גיבוש תהליכי יצירה מקורית ואישית מתוך כוונה לאפשר לסטודנט   להתרכז בנושא המעניין אותו. תידרש תצוגה של פרויקט אישי כביטוי לתהליכי   עבודה מעמיקים ואינטנסיביים  .   הקורס כולל הנחייה וביקורת שוטפת במסגרת הכיתה ובסיום השנה יציג כל סטודנט תערוכה אישית ועצמאית  .

פרויקט חברתי

סימסטר א, 4 ש"ש

קורס מעשי שיעסוק בצילום תיעודי- חברתי , מגובה במחקר, ויגיב לתופעות הקשורות לאוכלוסייה מוחלשת. הקורס יתקיים בשיתוף פעולה עם קורס מקביל במחלקה לצילום.

.

 

  

 
סדנאות וקורסים לבחירה

צילום סטודיו מתקדם 
 2
סמסטרים 3 ש"ש 
מטרת   הקורס - העמקת הידיעות והניסיון שנרכש בשנתיים הראשונות בעבודת הסטודיו  . יושם דגש על שליטה גבוהה בתאורה ובהכנה של סטים מורכבים בנושאים מוגדרים   כמו צילום טבע , דומם, פורטרטים ואופנה. הקורס ישלב בין שכלול מיומנויות   טכניות בסטודיו לבין עבודה שנקודת המוצא שלה רעיונית  .
הסטודנטים ילמדו כיצד מרכיבים נכון את תיק הפורטפוליו בסיום הלימודים, עם דגש על הדפסות איכותיות .   


אפטר אפקט ופוסט פרודקשן 
 2
סימסטרים, 3 ש"ש 
מטרת   הקורס - להקנות לסטודנטים כלי עריכת וידאו מתקדמים תוך למידה של תוכנת   After Effect ומגוון האפשרויות הטמונות בה, התנסות בטכניקות פוסט פרודקשן   השאולות מעולם הטלויזיה המסחרית ויישומן בעולם האומנות  ..וידאו ארט ממשיכים 
 2
סימסטרים, 3 ש"ש  

במהלך המפגשים נבחן את הקשר שבין וידאו ארט לקולנוע, טלויזיה ואמנות   פלסטית, בדגש מיוחד על היחס שבין וידאו ארט לצילום סטילס. נתייחס לשאלות   העוסקות בתנאי התצוגה הפיזיים של העבודה והיחס הנוצר בין הצופה, העבודה   והחלל. במהלך הקורס ינתנו תרגילים מעשיים שמטרתם פיתוח תכנים אישיים לצד   שיכלול יכולות טכניות ובסמסטר השני הקורס יתמקד בליווי לפרויקט אישי.

אמנות - מיצב וחלל 
 2
סמסטרים, 3 ש"ש 
סדנת   עבודה מעשית ותיאורטית אשר במסגרתה נבחנים מושג החלל על היבטיו השונים  , שפת המיצב האמנותי, וחקירת   אפשרויות העשייה האמנותית במדיומים שונים:    וידיאו, אינטראקטיב, מיצב צילומי ופיסול . המיצב והחלל- שפה המקיימת יחסים עם ייצוגים חזותיים    שונים, וחוקרת מרחב פיזי ואידאי. משימת הקורס- הקמת תערוכה קבוצתית מתוך החומרים שנלמדו

משלח יד - המדריך לאמנות \ האמן כמדריך, המדריך כאמן 
 2
סימסטרים, 2 ש"ש     +אימוני הוראה 
שתי   מטרות בבסיס הקורס: האחת, פדגוגית, להקנות לסטודנט כלים לעסוק בהדרכה   בקהילה: בנייה של מערכי שיעור, התמודדות עם מצבים בכיתה, התאמה לצרכי   אוכלוסיה , לשלבי התפתחות ועוד. השנייה : לבחון את הסיכויים, הסיכונים  , והשינויים שעובר מעשה האמנות, ביציאה אל השדה המורחב – הקהילה. נחקור   באמצעות מספר צירים באמנות עכשווית שאלות בדבר היציאה של האמן – שליחתו   החוצה ושליחותו , ונבחן כיצד ניתן ליצור בקהילה .אימוני ההדרכה בשטח יהיו   מנוף לעבודה בפני עצמה, אשר תתבצע בכל מדיה (צילום, וידאו, ספר ועוד  (
המשתתפים בקורס שישלימו את חובותיהם הלימודיים יוכלו לזכות בתעודת מדריך מקצועי מוסמך   בכיר מטעם בית הספר.

. שנה ג - מפגשים

שיח צילום - מפגש מחלקתי

מספר מפגשים בשנה

הסטודנטים במחלקה לצילום יוזמנו להרצאות עם צלמים אורחים וישתתפו בשיחות גלריה בתערוכות בבית הספר. חלק מן המפגשים מיועד להכרות עם תיקי עבודות שיציגו סטודנטים שנה ג, העומדים בפני פרויקט הגמר שלהם. המפגש מעודד שיחה בין סטודנטים מכל השנים ומאפשר לסטודנטים שנה ג, לנסח הרצאה אישית ולבנות פרזנטציה לגוף עבודתם המתהווה, אותו יציגו בסוף השנה בתערוכת יחיד.

הנחייה אישית

10 שעות בשנה

כל סטודנט בשנה ג, יכול לבחור מנחה חיצוני למספר מפגשים בשנה. ניתן לבחור מנחה מבין מורי בית הספר, או בכל אמן-צלם-איש תרבות, שתחומי עשייתו משיקים לתחום שבו עוסק הסטודנט, ויכולים לקדם אותו לקראת תערוכתו בסוף השנה .

  • שמחים לספר שביום חמישי, 13.7, נפתחה תערוכת הבוגרים של בית הספר. מוזמנות לבוא להתרשם! לאתר תערוכת הבוגרים תערוכת הבוגרים של בית הספר מוסררה, כוללת את בוגרי המחלקות- צילום, ניו מדיה, תקשורת חזו...
  • אנחנו שמחים לבשר על שתי מלגות חדשות שנוספו ללרשימת המלגות היחודית של בית הספר: מלגת קרן הורוביץ לסטודנטים לפוטותרפיה: מלגה יעודית לתלמידי שנים א' וב' במחלקה לפוטותרפיה, המלגות ניתנות הודו...
חדשות